aktuality

Lesy ČR mají podepsánu většinu smluv z tendru 2017+

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Lesni prace1Státní podnik Lesy České republiky dosud z třímiliardového lesnického tendru 2017+ podepsal smlouvy na 30 ze 48 soutěžených jednotek. U tří jednotek se bude soutěž opakovat, protože vítězná společnost PETRA se rozhodla kontrakt neuzavřít.

Většinu ze zbývajících 15 dosud neuzavřených kontraktů chtějí mít Lesy ČR pod smlouvami do konce letošního roku. Novinářům to v pondělí řekl generální ředitel LČR Daniel Szórád.

Vítězem pětiletých tendrů 2017+, které se týkají přibližně pětiny území státních lesů, se stala skupina PETRA z Ratíškovic u Hodonína. Firma PETRA a s ní propojená společnost T.E.P. HOLZ, které podaly nejlepší cenovou nabídku na 15 jednotkách, odmítla uzavřít smlouvy na jednotkách Město Albrechtice-sever, Město Albrechtice-jih a Město Albrechtice-Spálené.

Tři jednotky, které vyhrála společnost Progles, napadla pro údajný dumping v soutěži neúspěšná Lesní společnost Ledeč nad Sázavou. Když Lesy ČR námitky Ledečských odmítly, podala firma Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže návrh na přezkum úkonů Lesů ČR. „Podáním návrhu na přezkum je automaticky zahájeno správní řízení ÚOHS ve vztahu k dotčeným částem veřejné zakázky,“ uvedla mluvčí LČR Eva Jouklová. Termín uzavření smluv tak u těchto tří jednotek bude záviset na průběhu správního řízení.

Zakázky pro tendr 2017+ jsou trojího druhu. Ze 48 územních jednotek se na 28 soutěží takzvaná komplexní zakázka, kdy vítěz soutěže dělá pěstební práce i těžbu a se dřevem následně obchoduje. Komplexní zakázka o odhadovaném objemu 2,8 miliardy korun je nejhodnotnější a firmy o ni mají největší zájem. U komplexní zakázky jsou tři tendry zrušené, 12 smluv je podepsáno, tři jsou napadené námitkou a deset je v procesu součinnosti.

U 14 jednotek se soutěžily pouze pěstební práce v objemu 434 milionů korun a všechny kontrakty jsou podepsány. U zbývajících šesti jednotek byla předmětem soutěže těžba s prodejem dřeva v souhrnné hodnotě prací 168 milionů korun, přičemž čtyři jednotky jsou podepsané a u dvou běží proces součinnosti.

Zdroj: Silvarium.cz

Ilustrační foto

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina