aktuality

Vzpomínka na Ing. Bohumila Hurdu

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Bohumil HurdaZemřel Ing. Bohumil Hurda, dlouholetý pracovník a ředitel VVÚD Praha.

Bohumil Hurda se narodil 19. ledna 1940 v Českých Budějovicích. Po maturitě na jedenáctileté střední škole v Teplicích byl v roce 1957 přijat na lesnickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Praze, kterou úspěšně ukončil 15. června roku 1962. Po skončení studií nastoupil jako technik polesí na lesní závod Vimperk, Jihočeských státních lesů. Po třech letech provozní praxe byl přijat jako vědecký aspirant v oboru Nauka o dřevě na Vědecký lesnický ústav (VŠZ Praha) v Kostelci nad Černými lesy.

V letech 1965 až 1968 studoval na dřevařské fakultě Vysoké škole lesnické a dřevařské ve Zvolenu. Disertační práci v oboru Nauka o nekovových materiálech a stavebních hmotách úspěšně obhájil v roce 1968. Poté zůstal do roku 1970 zaměstnán jako vědecký pracovník v Kostelci n. Č. l.

V roce 1970 nastoupil jako vědecký pracovník do Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského v Praze. Od 6. 4.1990 do 3. 6.1990 byl pověřen řízením ústavu a od 4. 6. 1990 byl jmenován jeho ředitelem. Ve funkci setrval až do 31. 5. 2001 kdy odešel do starobního důchodu. S ústavem prožil dvojí velké stěhování, a to z Prahy Nuslí do provizorních budov v Praze na Palmovce a po roce 1990 se osobně zasloužil o nové sídlo ústavu v Praze Na Florenci.

Ve VVÚD založil anatomickou laboratoř, jejíž součástí byla rozsáhlá Xylotéka zejména tropických dřev, sbírku téměř 2 000 vzorků dřev z celého světa, kterou věnoval v roce 1995 lesnické fakultě ČZU v Praze. Práce spojená s budováním xylotéky se soustřeďovala na identifikaci, rozbory, rešerše a práce metodické povahy, týkající se tropických dřev. Další práce se soustřeďovala na expertizní činnost v oblasti biologického napadení dřevěných konstrukcí.

Při obnově pražské lesnické fakulty se velmi zasloužil o zřízení oboru dřevařského inženýrství, kde pak několik let přednášel předmět Nauka o dřevě. Ing. Hurda byl členem vědecké rady fakulty, často zasedal v komisích pro státní závěrečné zkoušky i v komisích pro doktorské obhajoby, nebo pro obhajoby závěrečných zpráv výzkumných úkolů.

Ing. Bohumil Hurda zemřel dne 18. května 2016.

Autor: Prof. Ing. Ivan Roček, CSc.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina