aktuality

IKEA tlačí na kvalitu. Chce přilákat náročnější zákazníky

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

IKEA Agnefjall present mIKEA, známá především jako prodejce „levného“ nábytku, zásadně mění svoji obchodní strategii. Zvyšuje tlak na kvalitu svých výrobků a zefektivnění výroby s cílem splnit měnící se očekávání nakupujících, kteří stále více požadují trvanlivější výrobky.

„Zákazníci od nás očekávají, že s kvalitou něco uděláme. V dnešní době opravdu nemůžeme dělat výrobky na jedno použití: když si koupíte třeba odkládací stolek, chcete, aby vám vydržel,“ řekl pro agenturu Reuters generální ředitel IKEA Peter Agnefjall.

Svojí váhavostí se spuštěním plnohodnotného e-shopu (který by měl začít fungovat nejdříve za dva roky) IKEA riskuje, že přijde o významnou část globálního trhu. Tu jí dnes ukrajují on-line prodejny nábytku, jako je Amazon, Alibaba a další. Proto chce přilákat starší, bohatší a náročnější klientelu, která klade větší důraz na kvalitu a trvanlivost.

„IKEA stojí na zajímavé křižovatce, kdy se musí vrátit k lidem, kteří dospěli a změnili svůj životní styl, a říct: nejsme jen značka, kterou jste si vyzkoušeli před deseti či dvaceti lety, máme další věci, které by pro vás mohly být zajímavé,“ doplnil Ray Gaul ze společnosti Kantar Retail.

Tato strategie ale představuje dilema: jak získat cílové skupiny pro sortiment vyšší kategorie, aniž by se to dotklo základní myšlenky – cenové dostupnosti zboží.

Aby mohla nabídnout lepší produkty při dodržení nízkých cen, kopíruje IKEA automobilový průmysl vývojem platforem pro pět skupin produktů – ekonomických tříd. Společné platformy pro mnoho modelů, které se pohybují v širokém cenovém rozsahu, způsobily revoluci v automobilovém sektoru. V IKEA by to mohlo znamenat např. jeden pružinový systém pro pohovky a matrace, který by byl kvalitnější než stávající.

Foto: Generální ředitel IKEA Peter Agnefjall při prezentaci novinek

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina