aktuality

Mistrem ČR 2024 v oboru truhlář se stal Michal Frydrych ze SŠ řemeslné Jaroměř

Úkolem soutěžících letošního finále Mistrovství ČR oboru truhlář bylo v časovém limitu vyrobit dřevěnou stoličku
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Na brněnském výstavišti proběhlo ve čtvrtek 29. 2. 2024 při příležitosti veletrhu MOBITEX finálové kolo 6. ročníku Mistrovství České republiky oboru truhlář, vyhlášeného Klastrem českých nábytkářů a pořádaného Integrovanou střední školou Slavkov u Brna. Zúčastnilo se ho 19 žáků tříletého učebního oboru 33-56-H/01 Truhlář z celé ČR a také ze Slovenska, Polska a Maďarska.

Úkolem soutěžících bylo dle předem obdržené výkresové dokumentace zhotovit z borové spárovky v kombinaci s borovými vlysy 262 mm vysokou podnožku (stoličku) o půdorysu 500 x 270 mm (délka x šířka). Šlo o náročné zadání s překříženými (pod úhlem 35º) a přeplátovanými nohami, vzájemně propojenými trnoží na průběžný čep a dlab fixovaný bukovými klínky. Spojení podnože se sedákem zajišťovaly bukové kolíky 8 x 35 mm. Kromě toho museli žáci v sedáku vydlabat ještě středový úchytový otvor a provést různá zaoblení a zkosení.

Letošním juniorským mistrem republiky oboru truhlář se stal Michal Frydrych ze Střední školy řemeslné Jaroměř. Ten byl navíc porotou ještě nominován k zisku zlaté plakety v projektu „České ručičky“. Na druhé pozici se umístil Vít Zykan ze Střední odborné školy Nové Město na Moravě a třetí příčku vybojoval Jáchym Karbula z Integrované střední školy Slavkov u Brna.

Nejlepším zahraničním soutěžícím byl již potřetí za sebou Konrad Wojewodzic z polské Zespól Szkól im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. Druhé místo vybojoval Balázs Kovács z maďarské Soproni Szakképzési Centrum Handler Nándor Szakképzö Iskolája a v pořadí třetí byl jeho spolužák Gyorgy Palahuszinec.

Při slavnostním vyhlášení výsledků všichni soutěžící a jejich pedagogický doprovod obdrželi upomínkové předměty a drobné dárky od organizátorů a sponzorů. Ti nejlepší si pak z Brna odvezli řadu hodnotných cen (např. vždy několik kusů různého ručního elektrického nářadí) a v případě vítězné trojice z ČR také finanční odměnu ve výši 3, 7 a 20 tisíc Kč.

Nejlepších výsledků dosáhli a na stupně vítězů vystoupali (zleva): Vít Zykan (SOŠ Nové Město na Moravě), Michal Frydrych (SŠŘ Jaroměř) a Jáchym Karbula (ISŠ Slavkov u Brna)