aktuality školy

Husliarska dielňa ukážkou spracovania dreva

Husle
Prezentácia výroby hudobných nástrojov v expozícii SOŠ drevárskej Zvolen
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Vagačov dom v Detve je jednou z najvýznamnejších a najhodnotnejších stavieb v meste. Kedysi to bola bryndziareň a v súčasnosti ho využívajú na kontakty a aktivity pre deti. Výstava „Živý les“ je tu umiestnená od 19. januára do 15. marca 2024. Prezentuje lesníctvo, poľovníctvo a práce v lese.

Samostatnú expozíciu má aj SOŠ drevárska Zvolen, ktorú tvorí Husliarska dielňa. Základom je pracovný stôl majstra a na ňom náradie a rozpracované dielce ako ukážka pracovných postupov pri výrobe hudobných nástrojov. Sú tu tiež prototypy návrhov žiakov školy formou výstupov praktických maturitných prác.

Expozícia na detvianskej výstave vychádza zo skúseností školy. Zvolenská „drevárka“ pripravovala absolventov pre výrobu hudobných nástrojov 17 rokov:  od roku 1995 do roku 2012. SOŠ drevárska Zvolen opätovne otvorí od septembra 2024 študijný odbor Výroba hudobných nástrojov (3336 M 06). Výučba o hudobných nástrojoch bude zameraná na výrobu drevených fúkacích nástrojov (píšťaly a fujary) a výrobu drevených strunových nástrojov (husle a gitary). Z prostredia Detvy môžu folkloristi využiť výučbu výroby hudobných nástrojov na rozvíjanie ľudových tradícií  a remesiel regiónu.

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština