aktuality

Drevorezbár z Kremnice v Banskej Bystrici

Zoricak_BB
Rezbársky majster Peter Zoričák vystavuje v Banskej Bystrici. Foto: archív MsÚ Banská Bystrica
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

PhDr. Peter Zoričák sa venuje rezbárstvu už takmer polstoročie. Diela, ktoré vznikajú pod jeho rukami, vyrezáva z lipového, hruškového, čerešňového, slivkového či brestového dreva. Vyrába nielen pár centimetrové miniatúry, ale aj štvormetrové stojace skulptúry, ktoré prezentuje na výstavách doma aj v zahraničí. Počas pandémie zhotovil štvormetrového fujaristu z dubového kmeňa. Pred dvoma rokmi zasa sediaceho harmonikára. Tvorba kremnického rezbára je viditeľná v humenskom skanzene, Čiernom Balogu, či v areáli Folklórneho festivalu Východná. O pár dní pribudne aj v Banskej Bystrici v okolí  Barbakanu, kde počas blížiacich sa Vianoc vystavia betlehem.  

Vyštudovaný historik a archivár prežil celú pracovnú kariéru v kremnickej mincovni. Vo voľnom čase sa začal venovať svojmu veľkému koníčku, a to rezbárstvu. Vôňa dreva, sekera a dláto mu učarovali už odmala, napriek tomu, že k tejto práci či koníčku ho nik neviedol. Niekoľko diel Petra Zoričáka putovalo do celého sveta, vrátane Kanady i USA.

Ponúkame krátke video s tvorbou Petra Zoričáka:

„Betlehemov som doteraz vyrobil stovky. Vo väčšine boli však reliéfne a z lipového dreva. Minulý rok už pribudli aj betlehemy s vyrezávanými postavami. Mojou snahou je, aby každá socha mala svoju dušu, aby každého, kto sa na ňu pozerá, vedela osloviť. Niektoré postavy majú v sebe výraz veselosti, iné zas smútku a oduševnenia. Aj to je môj spôsob vyjadrenia sa. Pre Banskú Bystricu som vyrezal prvý veľký betlehem, ktorého súčasťou sú sochy Svätej rodiny v pozadí s anjelom. V budúcom roku ešte pribudnú traja králi,“ hovorí Peter Zoričák, ktorému bol pred viac ako dvoma desaťročiami udelený ÚĽUV-om a Ministerstvom kultúry SR titul Majster ľudovej umeleckej výroby.

Tvaru dreva prispôsobil v betleheme aj postavy Panny Márie a svätého Jozefa, ktorých zhotovil kľačiacich. Stojaci anjel má priemer približne 45 cm a výšku okolo 170 cm. Pripravovaní traja králi majú byť vysokí takmer 180 cm. Kremnického rezbára ocenili v januári 2018 aj vo Vatikáne počas 42. ročníka výstavy „100 jasličiek“. V najmenšom štáte sveta vystavoval betlehem zložený z dvoch častí a vyfarbený temperovými farbami. V konkurencii 150 betlehemov z 13 talianskych regiónov a z vyše 30 krajín získal so svojím dielom druhé miesto v kategórii zahraničné jasličky.

Teší nás, že v priestore medzi Barbakanom a Farským kostolom Nanebovzatia Panny Márie pribudne počas tohtoročných vianočných sviatkov betlehem. Pre Banskobystričanov a návštevníkov mesta ho inštalujeme 9. decembra. Veríme, že dielu od autora oceňovaného nielen doma, ale aj v zahraničí, sa potešia malí i veľkí, a stane sa jedným zo symbolov vianočnej atmosféry v našom meste,“ dodala Jana Očenášová, vedúca oddelenia kultúry.

S tvorbou Petra Zoričáka sa môžu Banskobystričania, ako aj návštevníci mesta, zoznámiť na výstave s názvom Drevené betlehemy. Výstava je prístupná od 4. decembra 2023 do 8. januára 2024 vo foyer historickej Radnice na Námestí SNP 1.

Zdroj: Mestský úrad Banská Bystrica vrátane fotodokumentácie

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština