Vítězi 21. ročníku SUSO jsou mladí truhláři z Hluboše

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

SUSO2017 1mNa výstavišti PVA EXPO v Praze Letňanech proběhl v pátek 22. září závěrečný den finálového kola 21. ročníku „mezinárodní“ soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. Česko-slovenské finálové klání, které se konalo v rámci doprovodného programu stavebního veletrhu For Arch 2017, vyneslo na stupně vítězů šestici nejlepších truhlářských adeptů z České a letos i Slovenské republiky.

Finálové kolo absolvovalo 18 žáků učebního oboru truhlář (stolár) ze sedmi českých středních odborných škol a dvou slovenských (SOŠ drevárska Spišská Nová Ves a SOŠ sv. Jozefa Robotníka Žilina), jejichž nominaci během roku určila postupová kola v Praze, Ostravě, Hradci Králové, Nitře a Českých Budějovicích. Finále jako obvykle probíhalo v průběhu prvních čtyř dnů veletrhu (19.–23. 9.) a pro zhotovení soutěžního výrobku měli soutěžící k dispozici kromě ručního nářadí také dlabačku, hranovou brusku a širokopásovou brusku od hlavního partnera soutěže a.s. Houfek a také přímočarou kmitací pilu Mafell. Pro praktickou část pořadatelé zvolili konferenční stolek s poličkou o čtvercovém půdorysu zhotovený ze smrkového dřeva, který u soutěžících mimo jiné prověřil zvládnutí hned čtveřice truhlářských spojů – čep a dlab (odsazený), sdružený čep, přeplátování, kolíkový spoj.

Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků, jemuž předcházela autogramiáda české reprezentantky v profesionálním boxu a kickboxu a dvojnásobné juniorské mistryně světa v mini muší váhové kategorii Fabiany Bytyqi a herce a režiséra Jakuba Koháka, proběhl za účasti viceprezidenta HK ČR Romana Pommera, ředitele odboru středního a vyššího odborného vzdělávání a institucionální výchovy MŠMT Ing. Petra Bannerta, Ph.D., tajemníka AČN Ing. Tomáše Lukeše, ředitele VOŠ a SPŠ Volyně RNDr. Jiřího Homolky a dalších významných hostů. Ti pak mimo jiné také osobně poblahopřáli novým „mezinárodním mistrům“ mezi žáky oboru truhlář, jimiž se stali Marek Sedlář a Lukáš Dušek ze SOU Hluboš se ziskem 348 bodů. Druhou příčku, s odstupem 11 bodů za vítězným družstvem, obsadili Martin Dacho a Viliam Púček ze SOŠ drevárskej Spišská Nová Ves. O pouhý 1 bod za nimi se na třetí pozici umístili Martin Kaščák a Dominik Beneš ze SŠ řemeslné Jaroměř. Tato šestice úspěšných finalistů si domů odvezla mimo diplomu a hodnotných praktických cen od partnerů soutěže (např. hoblice Ramia, elektrické ruční nářadí od společností Houfek, Mafell, DeWalt, finanční odměna 1500 Kč od pořádající ABF a další) také poukaz na dvouleté předplatné časopisu Dřevařský magazín.

Za nejlepší mezi zúčastněnými školami byla vyhlášena a titul Hvězda finále 21. ročníku získala SOU Hluboš. Učitel odborného výcviku z této školy Ondřej Cyprian, který žáky na soutěž připravoval, získal kromě toho ještě čestné uznání Asociace českých nábytkářů za pedagogický přínos při vzdělávání mladých truhlářských nadějí v rámci Soutěžní přehlídky stavebních řemesel SUSO. Pořádající společností ABF pak byl Ondřej Cyprian ještě oceněn od letošního roku poprvé udělovaným titulem Pedagog ročníku 2017.

Soutěžní výrobky byly při slavnostním ceremoniálu věnovány dětskému domovu v Praze – Dolních Počernicích.

Podrobnou reportáž z finálového kola 21. ročníku soutěžní přehlídky SUSO přineseme v připravovaném vydání DM č. 11/2017.

Šestice nejlepších finalistů ze SOU Hluboš (1. místo), SOŠ drevárskej Spišská Nová Ves (2. místo vlevo) a SŠ řemeslné Jaroměř