Na valnom zhromaždení členov Európskej konfederácie výrobcov nábytku (EFIC) diskutovali 31. mája 2012 vo Viedni predstavitelia 9 európskych nábytkárskych krajín o možnostiach, ako čeliť narastajúcemu tlaku „lacného importu“ nábytku do krajín EÚ.
Pod vedením prezidenta konfederácie Dr. Markusa Wiesnera zároveň priblížili možnosti a príležitosti, ktoré musia európski nábytkári využiť lepšie vo svoj prospech, aby ubránili konkurencieschopnosť tradičných európskych výrobcov nábytku. Slovenských nábytkárov na valnom zhromaždení zastupoval generálny sekretár ZSD SR PhDr. Peter Zemaník.
Nábytkársky priemysel v Európe predstavuje vyše 150 tisíc firiem, ktoré zamestnávajú 1,3 milióna pracovníkov a ročne vyprodukujú nábytok v objeme viac ako za 110 miliárd USD. Podobne ako celé hospodárstvo v EÚ musia nábytkári čeliť likvidačným a nevyváženým podmienkam celosvetovej hospodárskej súťaže. Prezident EFIC Dr. Markus Wiesner to stručne vyjadril: „Narastá tlak importu z krajín s nízkou cenou pracovnej sily dovnútra EÚ a globalizácia nás nenechá vydýchnuť.“ Kým v roku 2001 pochádzalo 72 % celkovej produkcie nábytku z krajín s vysokou kvalitou a cenou pracovnej sily, v roku 2011 to bolo už iba 47 %. Na Ďalekom východe dokážu vyrobiť nábytok až o polovicu lacnejšie, pretože nie sú obmedzovaní predpismi minimálnej mzdy, či bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, ochrany životného prostredia.
Podrobnejšie o stratégii nábytkárov si môžete prečítať v budúcom čísle nášho časopisu.
Foto: Spoločná fotografia predstaviteľov členských krajín EFIC na valnom zhromaždení vo Viedni, celkom vľavo slovenský zástupca PhDr. Peter Zemaník