technológie

LIGNA 2023: Trendy a novinky (II. část)

Technologie_Ligna
Bezpečnostní systém společnosti SCM založený na bariéře vybavené „chytrými“ senzory a umístěné na spodní straně ochranného krytu pilového kotouče. Foto: Radomír Čapka
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Vedle dvou hlavních megatrendů – udržitelnosti a digitalizace – na letošní Ligně v Hannoveru dominovala i další témata, jako je bezpečnost nebo efektivita. Vystavovatelé ale představili také řadu nových technologických řešení, která umožní výrobcům nábytku či jiných výrobků ze dřeva posunout se ještě více směrem k individualitě a originalitě.

Nástroje šetřící čas

Výměna nožů v nástrojích a jejich seřizování je proces, bez kterého se při obrábění dřeva neobejdeme. Přitom platí, že čím preciznějšího výsledku opracování chceme dosáhnout, tím přesnější musí být výměna a seřízení nožů. Z této jednoduché rovnice vychází, že se jedná o proces časově náročný, který nejen snižuje efektivitu, ale z dlouhodobého hlediska také zvyšuje výrobní náklady. Cílem výrobců dřevoobráběcích nástrojů je proto zjednodušení celého procesu seřízení při zachování požadované kvality obrábění.

Nová hoblovací hlava CentroPlan s rychloupínacím systémem výměnných nožů. Foto: Radomír Čapka

Např. společnost Leitz představila novou hoblovací hlavu CentroPlan, která má výměnné dvoubřité nože umístěny přímo v nosném tělese, což umožnilo docílit vysoké soustřednosti neboli koncentricity systému. To je jeden ze základních předpokladů přesného a kvalitního obrábění. Stabilní nože z tvrdokovu se super jemným (mikrofinišovým) broušením nejen že činí nástroj odolným, ale také umožňují docílit vysoké kvality opracování povrchu, který lze v některých případech přímo lakovat.

Zajímavá je na nástroji především snadná manipulace s výměnnými noži. Pomocí inteligentního upínacího mechanismu bez upínacích šroubů a přídavných seřizovacích měrek lze použité nože během okamžiku vyměnit, resp. otočit. Uživatelé tak zkracují dobu seřizování stroje a mohou pracovat mnohem efektivněji. Navíc díky konstantnímu průměru nástroje s upnutými noži je zcela eliminována obtížnost seřizování hlavy na stroji. To nejen šetří cenný čas, ale také snižuje možné zdroje chyb při obrábění.

Kromě zvýšení efektivity a kvality obrábění splňuje nový CentroPlan také náročné požadavky na udržitelnost. Jednorázové otočné nože jsou vyrobeny z recyklovaných použitých karbidových nožů. Recyklace probíhá jemným rozemletím použitých nožů a opětovným spečením.

Informace o všech nástrojích v kapse

Nedostatek kvalifikovaných pracovníků pociťujeme v celém dřevozpracujícím průmyslu. Stroje jsou stále složitější, materiály rozmanitější (o jejich kvalitě nemluvě) a navíc použití správných nástrojů stále náročnější. Skutečnost, že mezi uživateli, dokonce i mezi mistry řemesla, může vyvstat nejedna otázka, je proto zcela normální. A kdo jiný by na otázky týkající se obrábění měl umět kvalifikovaněji odpovědět, než výrobce obráběcích nástrojů s dlouhou historií a bohatými zkušenostmi.

Společnost Leitz disponuje množstvím znalostí, které nashromáždila po generace o svých nástrojích a příslušných typech obrábění. Bohaté zkušenosti, které jsou jedinečné a mohou poskytnout správné odpovědi na téměř všechny tyto otázky. A jak tyto znalosti dostat k uživatelům? Řešení je velmi prozaické: Firma je „vměstnala“ do bezplatné aplikace LeitzXPert, kterou si kdokoli může stáhnout do svého chytrého telefonu. Uživatelé tak mají k dispozici všechny důležité informace o nástrojích Leitz, který používají.

Aplikace LeitzXPert funguje jako databáze informací o všech nástrojích Leitz. Foto: Radomír Čapka

Aplikace LeitzXpert byla spuštěna v roce 2019 jako prototyp a součást studie, o čtyři roky později byla představena jako plnohodnotná a snadno použitelná informační platforma, která obsahuje cenné odborné znalosti o zpracování a nástrojích, informace pro uživatele, návody k obsluze nebo popisy produktů pro téměř každý nástroj ze standardního sortimentu Leitz.

Identifikace nástroje probíhá buď ručním zadáním ID produktu, pomocí RFID čtečky nebo pomocí QR či čárového kódu. Po potvrzení vstupu jsou uživateli okamžitě k dispozici všechny dostupné informace. Rozměry, vhodnost materiálu, vhodnost stroje, náhradní díly atd. Další výhodou aplikace jsou zahrnuté výpočtové programy pro zpracování dřeva. Pomocí této funkce lze v co nejkratším čase přesně vypočítat důležitá data nástroje, jako je řezná rychlost, posuv na zub, rychlost otáčení nebo rychlost posuvu. Je také možné porovnat několik výsledků s různými parametry.

Pomocí integrované funkce LeitzXpress mohou uživatelé rychle a snadno kontaktovat servisního řidiče nebo technického poradce, anebo požádat o zpětné volání.

Zvýšená bezpečnost na kotoučové pile

Již několik let je v popředí také téma bezpečnosti práce na kotoučové pile a zvýšená pozornost mu byla věnována i na letošním veletrhu LIGNA. Podstatou tohoto tématu je minimalizace rizika poranění rukou a současně poškození stroje či nástroje. Řešení problému se přesouvá od dřívějších kontaktních a kapacitních systémů s relativně krátkou detekční vzdáleností (nula až několik desítek mm) k systémům s delší detekční vzdáleností a se zvýšenou přesností a citlivostí při rozpoznání lidské ruky.

Některé pracují na principu…

Zobraziť celý článok v eDM 9/2023 >>

Související články:

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina