aktuality

Den daňové svobody bude letos později

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Letošní Den daňové svobody (DDS) stanovil Liberální institut na 17. června. Letošní rok je tak jeden z nejméně svobodných od roku 2000, odkdy Liberální institut DDS počítá.

DDS představuje pomyslnou hranici, jež rozděluje kalendářní rok do dvou období – v části roku do DDS je třeba vydělat na pokrytí výdajů státních a veřejných institucí. Toto virtuální období 100% zdanění končí Dnem daňové svobody, od kterého vyděláváme sami pro sebe a o vydělaných penězích si rozhodujeme podle vlastního uvážení. Za každých 20 tisíc Kč, které si necháme na vlastní spotřebu, stát přerozdělí dodatečných 16 894 Kč.

„Ve dvou letech koronavirové pandemie zažila Česká republika dva daňově nejméně svobodné roky a bohužel jsme se posunuli do ‚nového normálu‘, kdy podle všeho budou stamiliardové schodky zcela běžné. Nová vláda fiskální situaci zdědila, nelze ji proto za pozdní Den daňové svobody letos kritizovat, uvidíme, jak se k tomu postaví v dalších letech,“ komentuje letošní termín ředitel Liberálního institutu Martin Pánek. „Termín Dne daňové svobody v naší metodice také negativně ovlivňuje válka na Ukrajině,“ dodává.

Letošní DDS je o 10 dní později, než kdy nastává v průměrné zemi OECD. Nejdříve daňovou svobodu letos přivítali již tradičně v Irsku (25. 3.) a poté ve Švýcarsku (7. 5.), 19. 5. ji oslavili v Jižní Koreji. Naopak nejdéle si na ni počkají také již tradičně ve Francii (26. 7.), v Belgii (19. 7.) a ve Finsku (11. 7.). Průměr OECD oproti pandemickým letům klesl o 2 týdny.

Zdroj: Liberální institut

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina