aktuality

Brňany zahřeje teplo z vlastních lesů

Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Snaha o snížení závislosti na ruských zdrojích energie může mít mnoho podob. Např. Teplárny Brno budou část tepla vyrábět z dřevní štěpky. Hlavním dodavatelem této suroviny budou Lesy města Brna. Obě firmy podepsaly smlouvu. Teplárny letos zahájí přípravné práce, příští rok by měly kotel na biomasu instalovat. Lesy města Brna budou každoročně dodávat minimálně 80 000 tun biomasy.

„Kotel na biomasu plánujeme vybudovat jako součást rekonstrukce a modernizace našeho provozu v městské části Maloměřice a Obřany. Tento projekt je v souladu s postupnými kroky Tepláren Brno snížit závislost na zemním plynu,“ uvedl ve společné tiskové zprávě generální ředitel tepláren Petr Fajmon.

Teplárny v současnosti vyrábějí 80 % tepla ze zemního plynu, zbylých 20 % ze spalovny odpadu provozované městskou odpadovou společností SAKO. Do roku 2024 chtějí snížit závislost na zemním plynu mimo jiné výstavbou kotle na spalování dřevní štěpky, rozšířit se má i spalovna odpadu. V roce 2024 tak teplárny předpokládají, že z plynu budou vyrábět „pouze“ 55 % tepla, 30 % by mělo pocházet ze spalovny odpadu a 15 % z kotle na dřevní štěpku.

Přestože nasmlouvaných 80 000 tun dřevní štěpky je vysoké číslo, Lesy města Brna odmítají, že by kvůli dodávkám byly městské lesy přetěžovány. „Uděláme všechno pro to, abychom štěpku pro teplárny zajistili v požadovaném množství. Využijeme nejen maximální možnou kapacitu z vlastních zdrojů, aniž by to mělo negativní dopad na hospodaření v našich lesích, ale především počítáme s výkupem suroviny od jiných subjektů,“ uvedl ředitel firmy Jiří Neshyba.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina