aktuality

Růst důvěry v ekonomiku pokračoval i v únoru

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený bazickým indexem, se meziměsíčně zvýšil o 1,6 bodu na hodnotu 99,2, přičemž vzrostly obě jeho složky. Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 1,9 bodu na hodnotu 100,7 a indikátor důvěry spotřebitelů o 0,3 bodu na hodnotu 91,7.

K meziměsíčnímu růstu ekonomického sentimentu mezi podnikateli došlo zejména vlivem zvýšení důvěry ve vybraných odvětvích služeb, kde se výrazně zvýšil podíl podnikatelů očekávajících v období příštích tří měsíců zvýšení poptávky po službách. Rovněž ve stavebnictví se důvěra výrazněji zvýšila, v průmyslu se zvýšila mírně a v obchodě naopak ve srovnání s lednem poklesla.

„K únorovému růstu důvěry přispěla kromě zvýšených očekávání zaměstnanosti ve stavebnictví v souvislosti s nadcházející stavební sezónou i výrazně vyšší očekávaná poptávka ve vybraných odvětvích služeb. Pozitivní vliv měly také snižující se zásoby v průmyslu,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.

Mírné zvýšení důvěry spotřebitelů v únoru souvisí především s poklesem počtu domácností, které se v příštích dvanácti měsících obávají zhoršení celkové hospodářské situace v České republice.

„Přestože spotřebitelé jsou v únoru ve srovnání s předešlým měsícem méně pesimističtí v otázce vývoje celkové hospodářské situace v následujících dvanácti měsících, mnohem hůře než v lednu hodnotí svoji současnou finanční situaci, která je z jejich pohledu horší než v předchozích dvanácti měsících. V kombinaci se stále rekordně vysokými obavami z růstu cen tak domácnosti očekávají, že budou muset více spořit a omezit velké nákupy,“ uvedla Anastasija Nejasova z oddělení konjunkturálních průzkumů.

Zdroj: ČSÚ

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina