technológie

Materiálové a technologické novinky

Novinky
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Materiálové a technologické novinky z ponuky firiem VYDONA s.r.o., LEITZ-nástroje s.r.o., Xnergie s.r.o., Ostermann Česko spol. s r.o. a Okentěs, spol. s r.o.

HW monolitní nástroje VYDONA

VYDONA

Společnost VYDONA standardně nabízí kompletní řešení tvrdokovových monolitních nástrojů. Cílené investice, kvalifikovaný personál, nejmodernější technologie a neustálé inovace z ní činí špičku v oboru.

Nechte si vyrobit nástroj na míru! Na nejmodernějších CNC pětiosých bruskách s 3D simulací a programem Numroto_plus vám VYDONA vytvoří nástroj s přesnou řeznou geometrií dle vašeho požadavku.

 • Monolitní – frézy / vrtáky / profilové nástroje / kulové modelářské frézy / dlabací / zakázkové nástroje dle křivky konkrétního obrobku
 • Ostření – diagnostika opotřebení pomocí přesného optického zaměření, renovace obráběcích nástrojů včetně dodržení původní geometrie
 • PVD povlaky
 • Měřící protokoly
 • Pružné termíny
 • Řešení problémové technologie na pracovišti u zákazníka (ČR a SR)
 • Úzká spolupráce zákazník – specialista na stopkové nástroje

Sprirálová fréza s přerušovaným ostřím RAPTOR
Nově na přání s PVD povlakem pro zvýšení výkonu a delší trvanlivost ostří!

Hlavní benefity systému RAPTOR

 • redukce pracovních kroků (vlastnosti hrubovací – výsledný finální povrch)
 • vysoká produktivita
 • univerzálnost využití

Technické parametry

 • HW monolitní fréza Z3
 • břity s děličem třísky pro vysokorychlostní obrábění
 • provedení RH/LH – POZ/NEG směr spirály

Použití

 • na obvodové frézování a drážkování ve finální kvalitě opracování
 • pro CNC obáběcí centra
 • vysokorychlostní obrábění

Obráběný materiál
tvrdé i měkké dřevo, překližka, MDF, vícevrstvé lepené dřevo

Výrobce a prodejce: VYDONA s.r.o.


Okna jsou světlem domova a my pro ně máme nástrojová řešení

VYDONA

Neustálý rozmach pasivních a nízkoenergetických budov dle směrnic EU zvyšuje nároky na jejich výstavbu. V rámci zateplení stavební obálky je kladen důraz i na kvalitní dveře a okna včetně montáže. To nutí výrobce oken do neustálého vylepšování jejich vlastností, jak z hlediska zasklení, tak z hlediska samotných okenních profilů.

Ruku v ruce s tím jsou kladeny zvýšené nároky i na výrobce strojů a nástrojů určených pro tyto výrobky. Z uvedených důvodů nabízí společnost VYDONA nástrojová řešení pro všechny klasické typy dřevěných oken od kastlových až po eurookna, včetně specifických požadavků.

Nedostatek místa v zásobníku nástrojů?
Možná se někteří z Vás setkali s nedostatkem místa v zásobníku nástrojů. Poslední novinkou je výroba sad nástrojů, kde na jednom upínači HSK-F 63 jsou umístěny frézy pro dva okenní profily. Zobrazená sada je vyráběna speciálně pro stroj Weinig Conturex, který je dostatečně dimenzován i pro nástrojové sady s vyšší hmotností.

Společnost VYDONA konstruuje nástroje, které mají vysoký úběr ve vícezubém provedení. To je příklad spodních fréz na obrázku s velkým řezným průměrem a také horních fréz, kde se naopak dbá na kvalitu opracování. Optimalizovanou geometrií spolu s vícezubou variantou se dosahuje vhodnějších řezných podmínek po celé délce profilu a tím kvalitně obrobeného povrchu.

Wechselfalz
Pro střídavý falc neboli wechselfalz společnost VYDONA nabízí nástrojové vybavení dle konkrétních požadavků zákazníka. Obrázek schematicky znázorňuje jedno z řešení s vnitřním rádiusem R40. Zpracovanou výkresovou dokumentaci akceptují bez problému i výrobci CNC obráběcích center nejznámějších značek v Evropě.

Mimo uvedené novinky je samozřejmostí konstrukce a výroba nástrojů dle přání a konkrétních požadavků zákazníka.

VYDONA s.r.o. dlouhodobě spolupracuje i s výrobci plastových oken, pro něž vyrábí jak frézy, tak svařovací příložky pro profily předních světových značek (Gealan, Deceuninck, Veka, Aluplast, Profine nebo Pramos).

Výrobce a prodejce: VYDONA s.r.o.

LEITZ – nové úhlové stavitelné frézovací hlavy pro každý druh materiálu

LEITZ

Nejenom při výrobě dílců pro zakázkové interiéry, ale i při frézování konstrukčních prvků u dřevostaveb, je jedním z důležitých výrobních úkolů čisté a přesné frézování hrany dílců pod určitým úhlem. Přesné spasování takovýchto prvků do kompletního celku je pak významným měřítkem kvality celého výrobku. Většina výrobců nástrojů řeší tento úkol pouze univerzální konstrukcí frézovacích hlav s výměnnými otočnými destičkami, kdy mechanizmus naklápění přibližně nastaví požadovaný úhel. Toto řešení se pak musí použít pro všechny druhy opracovávaného materiálu. Tento technologický úkol je ještě těžší, pokud jsou jednotlivé dílce z různých typů materiálů a případně se musí opracovávat na odlišných typech strojů.

V rámci kompletního řešení této technologické výzvy, které nabízí společnost LEITZ, si uživatelé můžou vybírat z kompletně nové konstrukční kolekce úhlových frézovacích hlav s upínacím otvorem pro hřídel stroje nebo válcovou stopkou pro uchycení do upínače frézovacího agregátu na CNC horních obráběcích centrech. Úhlové frézovací hlavy jsou nabízené konstrukčně buď jako frézovací hlavy pro upnutí otočných 2břitých žiletek výšky 12 mm vhodné pro masiv, překližku a podmíněně pro dřevotřískové materiály, s precizním upínacím mechanizmem, který má optimalizovaný tvar pro odvod třísky, nebo úhlové frézovací hlavy systém HeliCut se 4břitými otočnými noži, které jsou optimalizované pro extrémně hladké a přesně sražené plochy na masívu a překližce, zejména vhodné pro konstrukční prvky dřevostaveb, nebo jako úhlové frézovací hlavy s diamantovými noži WhisperCut pro použití na všech abrazivních materiálech, jako DTD, HDF, MDF nebo pořád častěji používané kompaktní desky, sendvičové materiály a plasty.

Nové uhlové frézovací hlavy LEITZ všech tří výše uvedených konstrukčních konceptů umožňují velmi komfortní a přesné nastavování úhlů v rozmezí 0° až 90°. Pro rychlé a jednoduché nastavení běžně používaných úhlů (15°, 30°, 45°, 60°) je možno využít rastrovací funkce v kroku po 15° a ručně nastavit hlavičku do požadované polohy nebo povolením šroubu uvolnit výkyvné části frézovací hlavy a dle stupnice nastavit přesně požadovaný sklon.

LEITZ tak nabízí komplexní flexibilní řešení s vysokou efektivitou pro každý typ materiálu a šetrnou k pracovnímu prostředí významnou redukcí hluku, který je potlačen díky novému konstrukčnímu antivibračnímu tvaru tělesa frézovací hlavy.

Výrobce: LEITZ GmbH
Distribuce v ČR a SR: LEITZ-nástroje s.r.o.


Reflexní izolace Lupotherm

Lupotherm

V návaznosti na článek z února 2019 o speciální dřevostavbě vycházející z principu antických staveb s reflexní izolací Lupotherm, u níž se měřením na VUT v Brně potvrdila tepelná vodivost λ: 0,003 W/mK (viz. článek ZDE), přinášíme zcela novou informaci o tomto výjimečném izolačním materiálu a jeho nadstandardních vlastnostech.

Do struktury Lupothermu jsou nově přidávány 4 další reflexní fólie. Byť tato inovace nepřináší zlepšení izolačního účinku – počet komor se nezvýšil, tedy tepelný odpor zůstává dál na hodnotě R=10 m2.K/W při tloušťce 3 cm – zásadně to zlepšuje jeho útlum elektromagnetických vln, které nás obklopují. Lidově se toto všudypřítomné elektromagnetické vlnění označuje jako elektrosmog.

Lupotherm

Zde je tabulka, jak Lupotherm tlumí elektromagnetické vlnění v různých pásmech (v závorce je útlum před inovací). Poznámka: Při útlumu o 50 dB klesne výkon elektromagnetického záření na 0,001% původní hodnoty. Při útlumu o 100 dB klesne zářicí výkon na 0,000 000 01 % původní hodnoty, tedy o dalších 5 řádů oproti 50 dB.

Lupotherm se nejčastěji používá na střechy a jako paro­propustné zateplení fasád. Při kombinaci s běžnými okny, kterými mobilní signál normálně proniká, se není třeba obávat, že si uvnitř domu, izolovaném Lupothermem, obyvatelé nezatelefonují. Jen pokud si obyvatelé přejí být zcela odstínění, lze dovybavit výrazným EM filtrem i okna.

Výrobce: LPS GmbH, Rakousko
Výhradní prodejce pro ČR a SR: Xnergie s.r.o.


Tmavá elegance na hraně

Ostermann

Trend černých prvků ve výrobě moderního nábytku přetrvává. Zároveň je mnohem větší důraz kladen na útulnost a kvalitu ve vlastním domově. Povrchy z pravého dřeva tento nárok splňují a společně s černými akcenty zajišťují moderní útulnost. Vhodnou hranu, která ctí tento trend, nyní najdete ve firmě Ostermann.

Specialista na hrany Ostermann nabízí široký výběr dýhových hran pro výrobu velmi kvalitního nábytku. Nově jsou nyní v sortimentu také do černa mořené varianty. Nová „Dýhová hrana dub černě mořený“ nabízí rozmanité designové možnosti pro vytvoření individuálního zařízení s faktorem blahodárného účinku. Dodáváme ji v šířkách 24, 33 a 43 mm a v tloušťkách 1 a 2 mm. Na povrchu se nachází přirozeně a homogenně probarvená dubová dýha z pravého dřeva. Spodní vrstvy jsou z dýhy Fineline. Další detaily a technické informace najdou řemeslníci po zadání „Highlights122020“ na úvodní stránce www.ostermann.eu.

Černá: setrvalý trend
Černé prvky nábytku jsou i nadále velmi žádané. Čím dál častěji se používají jako moderní kontrast k přírodním dřevodekorům. Přitom vzniká neobvyklý vzhled, v němž se snoubí elegance s útulností. Nová, černě mořená hrana z dubové dýhy od firmy Ostermann do tohoto trendu perfektně zapadá. Podmaňuje si hlubokou černí žilkovaného povrchu dřeva a jedinečným způsobem tak akcentuje mezi pravým dřevem a černými prvky nábytku. S novou hranou lze použít černé akcenty na všech dřevotřískových deskách s dubovou dýhou, čímž vznikne individuální nábytek velmi kvalitního vzhledu.

Více přirozenosti prosím!
V naší neustále hektičtější době se vlastní domov stává příjemným místem k návratům anebo kombinací obytného a pracovního prostoru. V obou případech získává na důležitosti libě působící atmosféra. Kromě přirozeného designu vlastních obytných prostor je přitom čím dál častěji kladen důraz i na použití udržitelných zdrojů. Dýha coby obnovitelný přírodní produkt umožňuje vynikající barevnou homogenitu a zároveň okouzluje vysokou kvalitou.

S tavným lepidlem nebo funkční vrstvou pro nulovou spáru
Pro snadné zpracování jsou dýhové hrany od firmy Ostermann na zadní straně vždy opatřeny adhezivním prostředkem. Na přání jsou nové hrany též s vrstvou tavného lepidla nebo funkční vrstvou pro zpracování moderními bezespárovými technologiemi.

Prodejce: Ostermann Česko spol. s r.o.


Těsnění QLON pro hliníkové a PVC aplikace

Okentes

Unikátní těsnicí pěnové profily pro okna a dveře značky QLON jsou známé po celém světě již více než 50 let díky své ověřené kvalitě, vynikajícím těsnicím vlastnostem, snadné aplikaci a dlouhé životnosti. Nabídka široké škály těsnění QLON, původně určené především pro dřevěná okna a dveře, se v poslední době rozšiřuje a nyní představujeme speciální těsnicí profily pro hliníkové aplikace a PVC aplikace pro renovaci starších plastových oken.

Vnitřní materiál těsnění QLON je vyroben z pěnového materiálu (PU), který má vynikající akustické a izolační vlastnosti, je vysoce elastický, těsnění má velmi dobrou schopnost stlačení a vrácení, které nejsou ovlivněny teplotou. Povrch profilů QLON je potažen polyetylenovou (PE) fólií různých barevných odstínů, která perfektně odolává povětrnostním vlivům, nátěrům a vodou ředitelným lakům.

Následující technická data platí pro všechna QLON těsnění:

Okentes

Těsnicí profily pro hliníkové aplikace jsou určeny ke vkládání do hliníkových profilů šířky drážky 5–5,6 mm, při údržbě mohou být snadno vyjmuty, tato těsnění se nemusí stříhat v rozích, instalují se bez přerušení po celém obvodu dveřního křídla.

 • QL 46105: šířka hrdla drážky 3–3,2 mm, šířka drážky 5–5,6 mm, těsněná mezera 5–5,5 mm
 • QL 46800: šířka hrdla drážky 2,6–3,2 mm, šířka drážky 5–5,6 mm, těsněná mezera 3–3,5 mm

Balení: návin 250 m, karton 500 m, barvy: černá, bílá, šedá

Renovační profily QLON pro PVC aplikace
Tyto těsnicí profily slouží především k renovaci starších plastových oken, tedy k výměně starého těsnění.

 • QL 9646 – univerzální těsnění pro plastová okna, je vhodné pro většinu typů plastových profilů; těsněná mezera: 3,5–5,5 mm, min. hloubka drážky: 5,1 mm, šířka hrdla: 3,6 mm. Balení: návin 250 m, karton 500 m, barvy: černá, bílá
 • QL 7307 – těsnění pro plastová okna, je vhodné pro PVC profily značek Rehau, Koemmerling, Deceuninck, Moundal, Thyssen, Aluplast; těsněná mezera: 2,8–4,4 mm, minimální hloubka drážky: 4,8 mm, šířka hrdla: 3,2 mm. Balení: návin 300 m, karton 600 m, barvy: černá, bílá

Všechna těsnění QLON jsou certifikována v německém okenním institutu ift Rosenheim.

Výrobce: Schlegel Germany, GmbH
Distribuce: Okentěs, spol. s r.o.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina