konštrukcie

Rychlá montáž bez nářadí a spojovacího kování

Tojo-solo
Stavebnicový regálový systém Tojo-solo. Foto: Radomír Čapka
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Jednoduchý minimalistický nábytek německé firmy Tojo jsme na stránkách Dřevařského magazínu představili již několikrát a po čase se k této značce opět vracíme. Tentokrát se středem našeho zájmu stal nový stavebnicový policový systém Tojo-solo, jehož koncept je opět založen na jednoduchosti a nápaditosti, která je pro značku Tojo typická.

Konstrukce regálového systému je založena na dvou základních typech stavebních prvků – plošných dílcích, z nichž jeden má čtvercový tvar o rozměru 35×35 cm a druhý obdélníkový tvar o rozměru 70×35 cm. Z těchto dvou základních prvků je možné podle individuální potřeby sestavovat různé velikosti polic či regálů. Bez nářadí a spojovacího kování lze vytvářet pevné konstrukce v různých výškách a šířkách. Prvky se jednoduše zasouvají ve vodorovné a svislé poloze do sebe díky jednoduchému ale pevnému truhlářskému spoji – přesunutí, čímž se vytvoří stabilní jednotka. Délkově se dílce spojují pouze pomocí oválných nasucho vložených čepů Domino.

Soudržnost celé sestavy spočívá ve střídání čtvercových a obdélníkových dílců, a to jak v horizontálním, tak vertikálním směru. Možnosti kombinací systému Tojo-solo jsou limitovány pouze počtem použitých dílců, takže je lze kdykoli v případě potřeby rozšířit.

Výrobce používá svůj „tradiční“ materiál – laminovanou MDF 18 mm v bílé barvě s „přiznanými“ surovými hranami.

Autorem designu je Bastian Prieler, jehož další návrh pro Tojo, botník Flachmann, získal letos ocenění German Design Award WINNER 2020. Mimochodem firma toto či jiná prestižní ocenění za některý ze svých produktů získává v posledních 10 letech pravidelně téměř každý rok, což svědčí o dobrém výběru designérů, kterých pro firmu momentálně pracuje 15.

„Tojo Möbel GmbH je dynamická, inovativní společnost, kterou jsme založili v červnu 2000. Naším cílem je vytvářet nábytek s nadčasovým minimalistickým designem s důrazem na funkčnost, ekologii a ekonomiku. Za své obchodní úspěchy vděčíme z velké části spolupráci s mladými designéry, díky níž se Tojo může neustále rozšiřovat,“ říká spoluzakladatel a generální ředitel firmy Gerald Schatz.

Foto: archiv autora

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina