reportáže

Zakázka, jaká přijde možná jednou za život

FIALA Stolarstvi
Nejen o výrobě replik nábytku a interiérového vybavení do rekonstruované chaty Libušín jsme si povídali s jednatelem společnosti FIALA Stolařství Erikem Fialou
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ve druhé polovině července by se měla veřejnosti po třech letech kompletní rekonstrukce znovu otevřít chata Libušín na Pustevnách v Beskydech. Chata postavená v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče vyhořela v noci na 3. března 2014. Stavba nového Libušína začala v létě 2017. Jde o vědeckou rekonstrukci, při které jsou používány původní technologie. Jednou z posledních fází projektu je, jako u většiny staveb, výroba a dodání nábytku a interiérového zařízení. Tuto prestižní zakázku získala firma FIALA stolařství, s.r.o. z Podhradní Lhoty v Hostýnských vrších, kam jsme se na výrobu replik Jurkovičova nábytku zajeli podívat. A jelikož jsme firmu navštívili dva týdny po vyhlášení „nouzového stavu“, logicky jsme se nevyhnuli ani tomuto tématu.

Obnovená rodinná tradice

Firmu v roce 1997 založil David Fiala a obnovil tak přerušenou rodinnou tradici. Navázal na dobrou pověst svého dědy Ferdinanda Fialy, který v předválečném období byl nejen v okolí vyhlášeným stolařem. Kromě tradiční výroby oken, dveří, schodů a nábytku Ferdinand Fiala realizoval kompletní nástavbu a zařízení pro komediantské vozy. Za zmínku také stojí výroba dřevěného tobogánu na Matějskou pouť v Praze.

Po roce podnikání přizval David Fiala ke spolupráci Tomáše Kuběju a založili sdružení podnikatelů a rozšířili svou výrobu. Postupem času se firma rozšířila o další rodinné společníky Jindřicha Fialu a Erika Fialu a od roku 2006 firma vystupuje pod názvem FIALA Stolařství.

Vzhledem k tomu, že firma začínala na výrobních zařízeních a ve výrobních podmínkách z předválečného období po Ferdinandu Fialovi, bylo třeba vysokých investic do modernizace. V roce 2009 postavili novou výrobní halu s výrobními prostory o rozloze 600 m2. V roce 2010 firma změnila svou právní subjektivitu na s.r.o.

Od moderního nábytku přes historická okna…

Firma má široký záběr, co se sortimentu týká. Na zakázku vyrábí prakticky všechny truhlářské výrobky od nábytku včetně kuchyní přes dveře, okna až po schody. Její specialitou jsou zejména repliky původních kastlových oken do historických budov. Důvody nám vysvětli Erik Fiala, jednatel a jeden ze společníků firmy: „Jednak se zvýšila poptávka v této kategorii oken vlivem nárůstu rekonstrukcí, a jednak se v oboru vyprofilovalo několik firem, které se na tyto rekonstrukce začaly zaměřovat. Historická okna ale pro nás nejsou jen otázka byznysu. Je to zároveň vztah ke dřevu a k řemeslu. Snažíme se nad všemi detaily původních oken přemýšlet a pochopit, proč to tehdy dělali zrovna takhle a v kontextu s tím pak přistupujeme k výrobě replik, abychom maximálně respektovali záměry našich předků. Stejnou filosofii uplatňujeme i v případě replik nábytku pro Libušín.“

…až po obnovu Libušína

Do výběrového řízení na dodavatele nového interiéru rekonstruované chaty Libušín se přihlásili bez jakýchkoliv dřívějších zkušeností s podobnou zakázkou, kromě zmíněných replik historických oken. „Vzhledem k tomu, že se nacházíme v oblasti Hostýnských vrchů, tedy na okraji Valašska, tak k tomuto regionu máme blízký osobní vztah a vyhoření Libušína se nás silně dotklo. To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsme se po několika diskusích rozhodli, že do toho půjdeme. Vzali jsme to jako výzvu. Samozřejmě jsme do toho šli i s tím, že pokud uspějeme, bude to pro nás obrovská reference. Obnova Libušína je silně medializované téma a i díky tomu jsme se s krátkou reportáží z naší výroby dostali do hlavního zpravodajství ČT,“ pokračuje dále Erik Fiala a dodává, že to pro ně možná bude podobná reference, jako byl pro jejich dědu zmíněný dřevěný tobogan na Matějskou pouť v Praze. Zároveň přiznává, že to není úplně jednoduchá zakázka.

„Už samotný Jurkovič a jeho práce je svým způsobem specifická a je třeba pochopit jeho filosofii. Navíc z původního nábytku až na pár ohořelých torz prakticky nic nezůstalo. Návrhy nového nábytku proto vychází hlavně z nejstarších dochovaných fotografií interiéru, takže je to hodně o zkušenostech a znalostech tradičního řemesla. Všechno jsou to klasické konstrukce vyráběné tradičními truhlářskými technologiemi a metodami za použití klasického ručního nářadí. Kvůli tomu jsme dokonce museli absolvovat ve Valašském muzeu v přírodě kurz ručního hoblování,“ dodává jednatel s tím, že i na povrchovou úpravu používají nátěrové hmoty na bázi lněných olejů vyráběné v zahraničí podle původních receptur.

Hlavním materiálem pro výrobu nábytku je jedlové dřevo ze zimní těžby, přirozeně vysušené a dosušené v kondenzační sušárně. Celá zakázka představuje jak mobilní, tak pevný nábytek včetně dalších interiérových prvků. Konkrétně necelých 70 židlí, 22 stolů, cca 200 metrů lavic, 2 výčepy a další nábytek včetně jednoho bohatě vyřezávaného příborníku do jídelny. Celkem za zhruba 3,5 mil. Kč.

Práce nezastavil ani koronavirus

Vyhlášením nouzového stavu 12.3. se mnohým firmám u nás ze dne na den doslova zastavil byznys. Jiných se naopak tato situace nijak výrazně nedotkla. Do této kategorie patří i firma FIALA Stolařství. Problémy měli hlavně s cestováním a s montážemi. „Kvůli eliminaci kontaktů mezi lidmi se zpočátku nekonaly kontrolní dny na stavbách apod., než se přišlo na to, jak se to dá řešit jinak. Za nějakých nových podmínek se to ale brzy znovu rozběhlo. Šlo nám hlavně o to uchránit naše zaměstnance před nákazou, aby to neohrozilo chod firmy,“ přibližuje situaci kolem koronavirových opatření Erik Fiala. Na vyhodnocení dopadu koronaviru na nové zakázky bylo v době naší návštěvy ještě příliš brzy, nicméně některá preventivní opatření přijali okamžitě.

„Především jsme si zanalyzovali, kdo jsou naši cíloví zákazníci a jaké dopady na ně nastávající krize může mít. Je zřejmé, že v některých oborech, jako je např. hotelnictví a restauratérství, budou ty dopady velmi tvrdé. Už jsme to i sami pocítili, když některé nové objednávky právě z této oblasti byly okamžitě zastaveny. V reakci na to jsme již upravili naši obchodní politiku ve snaze maximálně si ochránit naše budoucí pohledávky a předejít tak možným problémům. Průběžně si vyhodnocujeme možná rizika na základě aktuálního vývoje situace na trhu a přijímáme preventivní opatření. Např. v kategorii soukromých investorů, kde jsme dříve požadovali obvyklou zálohu 50 %, dnes požadujeme 100 %. Pokud je zákazník solventní a předpokládá, že současné problémy překoná, tak s tím nemá problém. V opačném případě je to pro nás varovný signál. Na druhou stranu děláme spoustu veřejných zakázek, kde jsou investory města nebo státní instituce a u nich předpokládáme větší jistotu ohledně hrazení závazků.“

Firma ale očekává, že hlavní ekonomické dopady současné koronakrize teprve přijdou. Podle Erika Fialy se ve stavebnictví, s nímž je truhlářská výroba úzce propojena, mohou projevit se zhruba dvouletým zpožděním. Tomuto časovému úseku obvykle odpovídá doba doběhu schválených nebo rozpracovaných projektů. Firma tak má podle něj relativně dost času na to, aby se na tuto situaci připravila.

Aktuální situace je lepší, než se čekalo

Po dvou měsících od naší návštěvy jsem se znovu telefonicky spojil s Erikem Fialou, abych se ho zeptal na aktuální situaci. De facto mi potvrdil to, co predikoval již během našeho minulého rozhovoru, a sice postupný návrat k normálu. Zhruba od poloviny dubna už podle něj vše funguje téměř tak, jako před koronavirem. „Nejrychleji zareagoval sektor veřejných zakázek, konkrétně rozjeté i nové projekty na rekonstrukce památkových budov apod., kde evidentně zafungoval příslib vlády, že podpoří investice. Poněkud pomaleji se probouzí soukromý sektor. Zatím jde spíše o menší dílčí zakázky, než o větší celky. Je zde cítit větší nejistota a není takový tlak na termíny jako dřív,“ doplnil aktuální stav Erik Fiala.

Foto: Radomír Čapka a archiv výrobce

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina