archív aktualít rok 2013

Důvěra v ekonomiku se meziměsíčně zvýšila

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Konjunkturalni pruzkum 2013Celková důvěra v domácí ekonomiku se v únoru zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) se ve srovnání s lednem zvýšil o 1,6 bodu. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně zvýšil vlivem zlepšení důvěry v průmyslu.

Ve stavebnictví a v obchodě se důvěra snížila; ve vybraných odvětvích služeb se snížila mírně. Důvěra spotřebitelů se meziměsíčně zvýšila. Ve srovnání s hodnotami v únoru 2012 jsou souhrnný indikátor důvěry a indikátor důvěry podnikatelů nižší; indikátor důvěry spotřebitelů je vyšší.

průmyslu se v únoru hodnocení současné celkové ekonomické situace respondentů nezměnilo. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se nezměnilo také. Zásoby hotových výrobků se podle respondentů snížily. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce mírné zvýšení tempa výrobní činnosti a také tempa zaměstnanosti. Ve srovnání s lednem se očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců zvýšila, pro příštích šest měsíců se nezměnila. Celkově se důvěra v průmyslu oproti minulému měsíci zvýšila, ale oproti hodnotám z února 2012 je stále nižší.

Ve stavebních podnicích se hodnocení současné ekonomické situace respondentů v únoru snížilo. Hodnocení celkové poptávky se oproti lednu snížilo mírně. Respondenti očekávají pro příští tři měsíce neměnnost tempa stavební činnosti a pokles zaměstnanosti. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří i šesti měsíců se oproti lednu snížila. Celkově se důvěra ve stavebnictví oproti minulému měsíci snížila a je nižší než v únoru 2012.

V odvětví obchodu se hodnocení současné ekonomické situace respondentů oproti lednu nezměnilo. Zásoby se zvýšily. Očekávání vývoje ekonomické situace pro období příštích tří měsíců se nezměnila, pro období příštích šesti měsíců se mírně zvýšila. Celkově v únoru důvěra v obchodě meziměsíčně klesla a v meziročním srovnání je nižší.

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se v únoru hodnocení současné ekonomické situace respondentů oproti lednu téměř nezměnilo. Hodnocení únorové poptávky se také téměř nezměnilo, ale její očekávání pro příští tři měsíce se snížilo. Očekávání vývoje celkové ekonomické situace pro příští tři i šest měsíců se snížila. Celkově se důvěra ve vybraných službách meziměsíčně mírně snížila a v meziročním srovnání je nižší.

Indikátor spotřebitelské důvěry se v únoru meziměsíčně zvýšil a v meziročním srovnání je také vyšší. Ze šetření mezi spotřebiteli v únoru vyplynulo, že se pro příštích dvanáct měsíců snížily obavy spotřebitelů ze zhoršení celkové ekonomické situace i jejich vlastní finanční situace. Obavy ze zvýšení nezaměstnanosti se oproti minulému měsíci téměř nezměnily. Úmysl spořit se také téměř nezměnil. Respondenti se nadále obávají růstu cen a neuvažují o pořizování větších nákupů.

Zdroj: ČSÚ

Graf 1: Sezónně očištěné indikátory důvěry

Graf 2: Sezónně očištěné indikátory důvěry v průmyslu, stavebnictví, obchodě a ve vybraných službách

Graf 3: Indikátory ekonomického sentimentu – mezinárodní srovnání

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina