archív aktualít rok 2011

Výrobci hraček se prezentovali na Vysočině

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Hrackobrani_1V areálu zámku v Kamenici nad Lipou proběhl ve dnech 13.–17. července v pořadí VI. ročník Hračkobraní aneb festivalu pro všechny, kdo si ještě nezapomněli hrát. Je věnovaný hračkám z přírodních materiálů a jejich výrobcům a na jeho uspořádání se již tradičně podílela Správa kulturních zařízení města Kamenice nad Lipou ve spolupráci s městským muzeem a správou místního zámku. Hračkobraní se během předcházejících pěti ročníků zařadilo mezi největší letní kulturní akce na Vysočině, na kterou každoročně přijíždějí návštěvníci ze všech koutů České republiky.

Součástí festivalu je totiž, kromě několika hračkářských výstav, především bohatý trh s hračkami, jehož doplňkem jsou drobné dílny, kde si návštěvníci mohou vyzkoušet různé řemeslné úkony. „Podmínkou pro každého prezentujícího se výrobce je, aby něco ze svého sortimentu věnoval do veřejně přístupné herny, anebo aby vedle svého stánku zřídil malou improvizovanou dílnu. Zde si pak děti mohou samy nebo s pomocí rodičů např. domalovat a zkompletovat nějakou jednoduchou hračku, kterou si pak zadarmo nebo za mírný poplatek odnesou domů,“ říká vedoucí kulturních zařízení města Alena Kůrková a dodává, že letos pozvání organizátorů přijalo 15 výrobců hraček produkovaných z kovu, textilu a dřeva.

Hrackobrani_2Poslední jmenované hračky (dřevěné) zde spolu s dalšími prodávala i společnost CEEDA CAVITY ze Vsetína, která se jejich výrobou zabývá teprve od roku 2006, nicméně s pozitivními výsledky. Podle jejího jednatele Ing. Jaroslava Čeledy se dřevěné hračky na českém trhu opět pomalu začínají dostávat do popředí. „Lidé si začínají uvědomovat, že se jim vyplatí koupit věc z kvalitního materiálu, která je sice dražší, ale vydrží několik desetiletí, než hračku z plastu, která se velice snadno rozbije. Navíc dřevěné hračky, které se z pětadevadesáti procent vyrábějí ručně, mají svou osobnost a duši,“ svěřuje se Ing. Čeleda, který se na kamenickém Hračkobraní prezentoval už čtvrtým rokem.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina