aktuality

Drevo pre Štiavnicu – hotovo!

BS
Ilustračné foto: Lukáš Rohárik
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Po ničivom požiari v centre Banskej Štiavnice sa zdvihla vlna dobrovoľníctva a pomoci z verejných i súkromných zdrojov. Podobne, ako v roku 2021, keď tornádo šokujúco sfúklo niekoľko desiatok domov a poškodilo ich strechy na južnej Morave, aj teraz sa členské spoločnosti Drevárskej sekcie ZSD SR rozhodli solidárne prispieť na obnovu drevených krovov a striech poškodených budov. Iniciovali vznik a podpis „trojdohody“ – darovacej zmluvy, ktorej účastníkmi sú Mesto Banská Štiavnica, LESY Slovenskej republiky, š.p. a Zväz spracovateľov dreva SR.

LESY Slovenskej republiky, š.p. poskytol ako dar Mestu Banská Štiavnica bezodplatne 200 m3 ihličnatého reziva (vo finančnom vyjadrení cca 26.000 eur). Jedna z členských spoločností Drevárskej sekcie ZSD SR, píla Roven z Hriňovej, sa zaviazala, že na náklady, na ktoré sa pozbierajú všetky členské spoločnosti DS ZSD SR, drevnú hmotu spracuje a poreže na potrebné rozmery podľa špecifikácií majiteľov poškodených budov.

Prvú fúru (približne 4 m3 stavebného reziva v požadovaných rozmeroch) si 31. 3. 2023 z píly Roven v Hriňovej odviezol pán Ján Adamský. Symbolicky sa jedná o budovu populárnej reštaurácie, ktorá sa v bezprostrednom susedstve domu Maríny a ktorú zasiahol požiar medzi prvými.

„Dohoda bola operatívna a potrebný materiál sme na prvý dom pripravili prednostne a na počkanie, a tak sa pomoc neminie účinku,“ hovorí Ing. Ján Báťka, konateľ firmy Roven, spol. s r.o., Hriňová. Táto spoločnosť ročne spracuje 20 tisíc m3 ihličnatej guľatiny, z ktorého vyrába nielen stavebné rezivo a aj v minulosti ho už dodávala na rekonštrukciu budov v Banskej Štiavnici.

Hriňovčania na základe darovacej zmluvy zabezpečili výrobu a distribúciu stavebného reziva v celkovej hodnote približne 30 tisíc eur. Na túto činnosť sa poskladali všetky členské spoločnosti (30 spoločností) Drevárskej sekcie ZSD SR rovnakým dielom. V prvej polovici júla dokončili pílenie objednávky na poslednú z budov, ktorej požiadavky sú schopní pokryť (a to doslova: pokryť provizórnym prestrešením) z darovaného a spracovaného množstva ihličnatého dreva.

„Táto iniciatíva vznikla spontánne a v podstate v rovnakom momente,“ komentuje pomoc Ing. Ján Marhefka, generálny riaditeľ LESY SR, š.p. a dodáva: „Som rád, že aj týmto spôsobom dokážeme deklarovať spoločný zámer a záujem lesníkov a drevárov, ktorí sú na jednej lodi. Aj keď niekedy máme odlišný názor napríklad na cenotvorbu či množstvá dodávanej guľatiny, vieme, že konečný produkt našej hospodárskej snahy končí u spotrebiteľa, ktorý má záujem o ekologický tovar z trvalo udržateľnej produkcie lesa a drevárov.“

„Je to to najmenej, čo sme mohli v rámci solidarity poskytnúť. Aj keď to na prvý pohľad vyzerá, že reagujeme neskoro – lebo, kto rýchlo dáva, dvakrát dáva – sme presvedčení, že v komunikácii s tými, ktorí materiál potrebujú, dokážeme reagovať efektívne. Rýchlosť peňazí je okamžitá, sila dreva a tejto pomoci však bude viditeľná roky,“ povedal v tejto súvislosti Ing. Milan Benco, predseda Drevárskej sekcie ZSD SR.

Zdroj: TS ZSD SR

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština