aktuality

Energetické problémy ovplyvňujú predaj dreva

Ilustračné foto
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Chaotické postupy na trhu energetických médií začínajú ovplyvňovať aj predaj a ceny dreva na Slovensku. Minister životného prostredia SR Ján Budaj volá po regulácii vývozu dreva! Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR JUDr. Samuel Vlčan obratom odpovedal, že š.p. LESY SR nevyvážajú žiadne palivové drevo a štiepku, hoci je o tento sortiment zvýšený záujem v dôsledku globálnej energetickej krízy.

Dreva na spracovanie v piliarskom odvetví na Slovensku je však žalostne málo. Podľa plánu decénia majú LESY SR, š.p. tohto roku vyťažiť 3.510.000 m³, z toho palivového dreva 147.555 m³, čo je iba 4,2 % z celého objemu. Takto to stanovuje plán starostlivosti o les (PSL) v prospech trvalej udržateľnosti hospodárenia.

LESY SR trvalo delimitovali k 1. 4. 2022 cca 49.000 hektárov lesa do národných parkov. Plánovaná ťažba z tejto chránenej plochy predstavuje okolo 45.000 m³. Toto množstvo bude tvoriť výlučne palivové drevo. Dodávky občanom z okolitých dedín zabezpečí Ministerstvo životného prostredia SR.

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština