aktuality

České stavebnictví na prahu nové éry

Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Stavební sektor se v České republice připravuje na mírný propad trhu ve 2. pololetí, odhadovaný v průměru na 1,2 %. Je to pozitivnější odhad, než jaký firmy očekávaly na konci roku 2023, a také o 0,5 % lepší výsledek než v minulém čtvrtletí. V roce 2025 už ale firmy počítají s oživením trhu a s jeho růstem o 2,4 %. Vyplývá to z Kvartální analýzy českého stavebnictví Q2/2024, kterou zveřejnila společnost CEEC Research.

Tento očekávaný růst je zčásti podpořen nadějemi na ekonomické oživení, které by mohlo stimulovat investice do stavebních projektů a infrastruktury. Analytici i manažeři ve stavebním sektoru se domnívají, že se obnoví nejen tempo růstu předchozích let, ale také přibydou nové příležitosti pro rozvoj celého odvětví.

Je zajímavé, že velké stavební společnosti jsou optimističtější než malé firmy. Zatímco ty velké předpokládají mírný pokles – asi o 0,3 %, ty malé čekají pokles až o 2,2 %. Velké firmy mají lepší přístup ke kapitálu a lepší schopnost ustát krátkodobé tržní turbulence, zatímco ty malé mohou být citlivější na okamžité ekonomické faktory.

Zatímco společnosti zaměřené na inženýrskou výstavbu, které těží z dlouhodobých veřejných investic, očekávají růst trhu o 1,5 % v roce letošním a posílení pak ještě o 2,6 %, ty specializující se na pozemní stavitelství předpovídají pokles o 2,4 %, v roce příštím pak obrat k lepšímu – s růstem o 2,3 %.

Stavební průmysl stojí na prahu nové éry

Po letech útlumu, které zapříčil covid, energetická krize, vysoké úrokové sazby a tedy snížená poptávka po residenčních nemovitostech a další důvody, stavební firmy vyhlížejí opět lepší časy a křivka stavební produkce se opět zvedá vzhůru. Návrat do zelených čísel, ale bude trvat delší dobu, protože stavebnictví je obor setrvačný a na změny, ať už pozitivní nebo negativní, reaguje s větším odstupem.

Významně může pomoci také zvyšující se úroveň digitalizace a ambice vlády podpořit digitální transformaci českého stavebnictví. Právě se nacházíme v období, které je více než kdy jindy nakloněné rozvoji konceptu Stavebnictví 4.0, které by mělo následovat obdobnou proměnu jako český průmysl v rámci iniciativy Průmysl 4.0.

Zdroj: TZ CEEC Research

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina