materiály

Když můžete něco vylepšit, udělejte to

Materialy_Kovani
Přídavná deska připojená ke stolové desce pomocí speciálního spojovacího kování. Foto: Radomír Čapka
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Thomas Alva Edison řekl: „Existuje-li způsob, jak něco zlepšit, najděte ho.“ Jeho výrok se stal nadčasovou výzvu pro každého vývojáře, designéra, výrobce či poskytovatele služeb, který pochopil, v čem spočívá tajemství úspěšného produktu. Edisonův výrok si jako své motto zvolil i rakouský výrobce kování pro truhláře a nábytkáře, kterému nelze upřít jistou dávku originality a nápaditosti.

Žádné nohy navíc

Na stoly určené do restauračních zařízení je kladen jeden společný požadavek: stoly musí tvořit samostatné funkční jednotky a zároveň musí umožnovat jejich sestavení do větších celků (řad, „L“ tvarů, „U“ tvarů apod.). To znamená, že minimálně musí mít shodné rozměry, aby bylo možné je snadno sesadit k sobě a vytvořit tak požadovaný celek pro stolování početnější skupiny hostů. Lepším standardem se stávají stoly vybavené speciálním spojovacím kováním, pomocí kterého se stoly k sobě pevně zafixují, takže efekt pevného celku je mnohem dokonalejší. V obou uvedených případech se ale jedná o řešení, které má jedno společné: V místě sesazení stolů jsou zbytečně dvě nohy navíc, které zpravidla zavazí při sezení.

Zmíněný rakouský výrobce přišel s nápadem, jak tento stav zlepšit tím, že nohy, které jsou zde navíc, zrušil. Dosáhl toho jednoduchým způsobem, a to tak, že každý druhý stůl v řadě nahradil jen stolovou deskou, která se pomocí speciálního kování připevní ke stolovým deskám dvou sousedních stolů.

Kování je založeno na podobném principu, jako kování pro spojování stolů, jen má výrazně robustnější konstrukci, aby bylo schopno zajistit přídavné desce požadovanou nosnost. Skládá se ze dvou kovových destiček vyrobených z tlakové slitiny zinku, hliníku, hořčíku a mědi (ZAMAK), z nichž jedna je připevněna k desce stolu a druhá k přídavné desce. Jedna destička je otočná a na konci je opatřena háčkem. Druhá je pevná a opatřená protiotvorem, do kterého se háček zaklesne. Tím se obě desky současně přitáhnou k sobě. Díky plochému provedení o tloušťce 9 mm nejsou spojovací prvky vidět a nepřekáží ani při sezení.

Kování se ovládá jednoduše ručně bez použití nářadí a je určeno pro ovládání jednou osobou. Operace se provádí tak, že se stoly postaví do požadované pozice, otočné díly na spodní straně desek stolů se mírně vytočí ven, takže vytvoří podpěrné body, na ně se položí prodlužovací deska a dalším pootočením se háčky zaklesnou do protikusů.

Vnější plochy kování jsou opatřeny plastovými krytkami, takže při skladování/stohování přídavných desek nehrozí jejich poškození.

Jednoduché řešení pro neviditelné upevnění polic

Velmi oblíbené, a to zejména v moderních minimalistických interiérech, jsou nástěnné police připevněné „neviditelným“ způsobem. Princip je u většiny nabízených systémů stejný: sada nosných tyčí, které se zafixují na stěnu a na ně se nasadí/nasune police opatřená na zadní straně otvory. Praktickým problémem bývá požadavek na přesné a pevné připevnění nosných tyčí na stěnu.

Rakouský výrobce kování nabízí systém, který má oproti standardním držákům dvě výhody: snadno docílitelná a nastavitelná přesnost roztečí podle otvorů v polici a nosnost police rozložená po celé její délce a ne na jednotlivé držáky.

Základ systému tvoří speciální předvrtaná profilová nosná lišta dodávaná v délkách 80 cm a 192,5 cm, která se přišroubuje na stěnu. Na nosnou lištu se pak zaháknou speciální držáky a variabilně se posunou do stran. Do nich se zašroubují nosné tyče a utažením se nastaví jejich úhel. Na tyče se pak nasune police, která je na zadní straně kromě vyvrtaných otvorů opatřena také vyfrézovanou drážkou, do které se ukryje nosná profilová lišta.

Foto: autor

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
Značky
sk_SKSlovenčina