aktuality

Lesy ČR pomáhají lidem s energetickou krizí

Ilustrační foto
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Lesy ČR reagují na vzrůstající zájem o palivové dříví kvůli energetické krizi a prodávají ho veřejnosti ve všech regionech. Fyzická osoba si může ročně koupit až 35 m3 dřeva. Dostupné je dříví různé kvality i ceny.

Lidé zatím letos koupili 28 tisíc m3 klád z lesních skladů a 191 tisíc m3 dříví v rámci tak zvané samovýroby. Zájem je výrazně větší než v předchozích letech. „Vnímáme obavy lidí z energetické krize, takže se snažíme zájemce uspokojit. Ve třetím kvartále jsme ani nezvyšovali ceny. Aktuální poptávka ale výrazně převyšuje nabídku a někde, zejména v okolí velkých měst, máme i pořadníky. Záleží na regionu. Například na Vysočině nebo v severních Čechách, kde doznívá kalamita, máme dříví dostatek,“ uvedl Jiří Groda pověřený vedením Lesů ČR.

Podnik zveřejnil na svém webu jména kontaktních osob, které na lesních správách i závodech vyřizují žádosti spojené s prodejem palivového dříví, ať jde o vlákninu, několikametrové klády z lesních skladů, nebo samovýrobu, tedy stromy, které lesník označí v porostu, samovýrobce je zpracuje a následně zaplatí. Více zde: Prodej dříví veřejnosti | Lesy České republiky, s. p. (lesycr.cz)

Podle webového ceníku se dá dřevo koupit za 100 až 3250 korun za metr krychlový. Záleží na kvalitě i způsobu prodeje. Například smrková souš o tloušťce přibližně 25 cm ve výšce 1,3 m nad zemí bude stát zhruba 115 až 160 Kč včetně daně v případě, že si souš zájemce vytěží a z lesa odveze sám.

Největší zájem je o tvrdé listnaté dříví, tedy dub, buk, jasan, habr, javor nebo třešeň či akát.

Podnik v souvislosti s energetickou krizí také nabídne dřevo veřejným institucím a podnikatelskému sektoru. „Na konkrétní poptávku budeme podle našich možností reagovat konkrétní nabídkou,“ dodal Groda.

Zdroj: Lesy ČR

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina