aktuality

V chatě jako na lodi

Rozlohou nevelká chata, maskovaná opalovanými modřínovými prkny, umístěná v zeleni nad Vranovskou přehradou. Foto: Prodesi/Domesi
OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Architekti z pražského ateliéru Prodesi/Domesi navrhli a postavili pro soukromého investora chatu na břehu Vranovské přehrady. Její plochu určil půdorys malé a nepravidelné stavby, jež na místě stála původně.

Dřevostavba nabízí zázemí rodině majitele, ale i návštěvám. Poskytuje dostatek prostoru k večernímu posezení i spánku. V každém koutě domu se skrývají nenápadné úložné prostory, každá věc má své místo – stejně jako v kajutě lodi.

Na počátku bylo dědictví – investor získal po dědečkovi malou chatu na břehu Vranovské přehrady. Studio oslovil s konkrétním zadáním – přál si dřevěnou chatu na stávajících základech, zahrnující vše, co dnešní moderní dřevostavby umožňují, která bude pohodlným útočištěm rodiny o víkendech či dovolených. Při navrhování i stavbě bylo třeba vypořádat se především s lesním charakterem pozemku a také s půdorysem původní chaty, který dřevostavba nesměla překročit.

Na nevelikou plochu přibližně 5×8,5 m se vešla jídelna a obývací pokoj, prostorné zádveří s lavicí k přezouvání, koupelna, samostatná toaleta, komora a dokonce i technická místnost. V patře pak vznikla jedna větší a jedna menší ložnice a také šatna. Kajuta lodi byla inspirací nejen vzhledem k blízkosti vodní hladiny, ale především při navrhování interiéru – vše je prakticky uspořádáno na malém prostoru, využitý je doslova každý centimetr.

„Návrh domu a interiéru probíhal ‚ruku v ruce‘ – současně – tak, abychom dokázali dobře využít každý centimetr místa, který nám původní dědova chatička vymezila. Patro jsme vymýšleli ‚naruby‘, než jak je zvykem. Nejdříve vznikaly potřebné prostory pro ložnice a pak jsme střechu ‚okrajovali‘ tak, aby hmota domu byla co nejmenší. Naším cílem bylo navrhnout stavbu, která se pokorně zapojí do zeleného svahu nad vodní hladinou, kde stojí převážně menší staré chatky,“ říká Klára Vratislavová, architektka Prodesi/Domesi.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina