Dne 9. 10. 2017 byly při slavnostním zahájení 10. ročníku Veletrhu odborného vzdělávání, konaného v rámci 59. Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně, vyhlášeny výsledky soutěže Jihomoravská hvězda – soutěž o nejlepší technickou pomůcku. Cenu Jihomoravská hvězda pravidelně uděluje JMK.
V letošním roce se konal již druhý ročník a tak jako v loňském roce, i letos se SŠSŘ Brno – Bosonohy umístila na 1. místě. Titul škola získala v kategorii Nejlepší technická pomůcka pro předškolní vzdělávání za výrobek variabilní odrážedlo.
Cílem soutěže je:
- Přispět ke zvýšení atraktivity a kvality polytechnické výchovy, rozvoji manuální zručnosti dětí a žáků v mateřských a základních školách a technicky zaměřeného vzdělávání na středních školách formou propagace kvalitních učebních pomůcek pro uvedené stupně vzdělávání.
- Napomoci k prohlubování vztahu dětí a žáků k práci, zvýšení zájmu o techniku zejména v předškolním a základním vzdělávání, zvýšení motivace dětí k volbě technických a řemeslných oborů vzdělání a zvýšení efektivity technicky zaměřené výuky.
- Ocenit úspěšnou práci, nápaditost a didaktický přínos se záměrem přispět ke zvýšení kvality výchovně vzdělávacího procesu v technických oborech a řemeslech.
Variabilní odrážedlo je dřevěná stavebnice s plastovými díly a kovovými doplňky. Součástí je nutné nářadí, které umožňuje spojováni jednotlivých částí (řídítka, sedák, kola a tělo odrážedla). Z kompletu je možné sestavit 3 – 4 varianty odrážedla, které simuluje silniční motocykl, terénní motocykl a takzvaný čopr se třemi koly Dřevěné části jsou opatřeny ochranným olejovým a lidskému zdraví neškodným nátěrem. Plastové části (2 – 3 kola) jsou běžně dostupné jako náhradní díly k ručním vozíkům. Kovové části jsou hlavně nábytkářské spojovací šrouby. Pomůcka slouží k seznámení dětí s jednotlivými částmi dopravního prostředku a jejími funkcemi, seznámí se způsoby spojováni pomocí šroubů a používáním jednoduchého montážního nářadí. Stavebnice svojí konstrukcí umožňuje tvorbu několika variant odrážedel motocyklu a tím rozvíjí představivost a manuální zručnost děti. Dále se děti seznámí s jednoduchou výkresovou dokumentací, podle které sestavuji výrobky. V neposlední řadě si děti svoji práci – odrážedla – mohou užít během her, například zvládáni jednoduchých dopravních situací.
Foto nahoře (zleva): Doc. RNDr. Petr Sládek, CSc., vedoucí Katedry fyziky, chemie a odborného vzdělávání PF MU, JUDr. Bohumil Šimek, hejtman JMK, Ing. Josef Hypr, ředitel SŠSŘ Brno – Bosonohy
Foto dole: Variabilní odrážedlo