Další z přednášek cyklu Český kubismus se uskuteční v úterý 10.1. v 17:30 hodin v domě U Černé Matky Boží v Praze.
V návaznosti na minulou přednášku PhDr. Daniely Karasové, CSc. o Pražských uměleckých dílnách a dalších institucích souvisejících s českým kubismem je tématem této přednášky období po 1. světové válce ovlivněné u nás vznikem samostatné československé republiky a období tohoto demokratického státu mezi dvěma světovými válkami. Udála se v něm spousta věcí včetně vzniku nových uměleckých stylů.
Jedním z nich byl dekorativní styl označovaný později jako „rondokubismus“ časově splývající ze stylem art deco nazvaným podle Světové výstavy dekorativního umění v Paříži v r. 1925, navazující do určité míry na český kubismus v díle jeho hlavních představitelů – Josefa Gočára a Pavla Janáka, ale i dalších osobností.
Jak dalece byl českým národním slohem, čerpajícím inspiraci z domácí lidové tradice (české, moravské nebo slovenské) nebo jen reakcí na monochromní kubismus anebo opojení svobodou samostatného státu a dokladem svébytnosti české kultury, zůstává otázkou.
Jisté je, že po sobě zanechal bohaté kulturní dědictví v architektuře, interiérech a ve všech oborech užitého umění, kterému se dodnes obdivujeme.
Výklad zdarma po předložení vstupenky do expozice jakéhokoli data.
Ilustrační foto (autor: Antico)