Češi se stále více zajímají o nízkoenergetické a pasivní domy či dřevostavby a ve velkém řeší výměny zastaralých kotlů za moderní. Veletržní souběh FOR PASIV, FOR WOOD a FOR THERM, který se koná ve dnech 6. až 8. února 2025 v PVA EXPO PRAHA, nabídne nejširší spektrum technologií, trendů a odborníků. Návštěvníci se dozví, jak vybrat správnou firmu či produkt pro modernizaci bydlení, nebo zjistí, jak jim mohou pomoci dotační programy v ČR. Partnerem pro energetiku výstaviště PVA EXPO PRAHA je společnost PKV Build, s.r.o.
Letňanský veletržní souběh FOR PASIV je zaměřený na obory nízkoenergetických, pasivních a nulových staveb, dřevostaveb a vytápění nebo fotovoltaiky. Přináší informace, jak správně čerpat dotace, nebo možnost poradit se bezplatně v Poradenském centru s profesionály a zkonzultovat s nimi svou situaci či představu.
Ročně je v České republice postaveno okolo 18 tisíc rodinných domů, v nízkoenergetickém standardu pak přibližně 16 tisíc z nich. Ten pasivní pak splňuje okolo jednoho tisíce rodinných domů ročně. „Počet pasivních domů neustále roste, což je dáno výhodami, kvalitním vnitřním prostředím a zejména nízkou potřebou energie na vytápění. U bytových domů je podíl pasivních domů o něco menší, nicméně i tak se neustále počet pasivních bytových domů zvyšuje,“ říká Vítezslav Malý, ředitel sdružení Centrum pasivního domu.
Ze dřeva i supermarket
Stále větší oblibě se těší v Česku dřevostavby, a to především díky jejich nižší uhlíkové stopě a obnovitelnému charakteru materiálu i rychlejší a efektivnější realizaci staveb. Toto odvětví navíc stále více podporuje také stát v rámci oblasti ekologických stavebních projektů. Jak ukazují statistiky, podíl dřevostaveb na celkovém počtu nových rodinných domů v roce 2023 dosáhl téměř 15 procent.
Trh dřevostaveb se posouvá stále vpřed a kromě rodinných domů se řada stavebních společností čím dál více věnuje také dřevostavbám ve veřejném sektoru a developmentu. Ty se stávají součástí našeho běžného života a slouží nám jako školky, bytové domy, kulturní centra či supermarkety. „Podpora dřevostaveb je aktuálním tématem na několika ministerstvech a díky nové příloze požární normy, jejíž uvedení se očekává letos, budeme moci ještě více zapojit dřevo do našich staveb. Po vzoru zahraničí bude i u nás více prostoru využívat dřevo jako naši lokální surovinu, stavět vyšší i odvážnější stavby a ukázat, co české firmy ze dřeva dokážou,“ řekla ředitelka Asociace dodavatelů montovaných domů Blanka Nováčková.
Vytápění v centru pozornosti
Dynamickým vývojem u nás prochází také odvětví vytápění, jímž od loňského podzimu rezonuje zákaz používání zastaralých, neekologických kotlů na tuhá paliva. Ještě stále je možné na jejich výměnu získat podporu ze státních dotací a jak naznačují odborníci, zájem je velký. „Nyní je možné využít státní dotaci na výměnu všech kotlů spalujících uhlí. Nemusíte již řešit emisní třídy, stát vám přidá až 90 tisíc korun na nový kotel na biomasu. Největší zájem je o moderní dřevozplynovací kotle na kusové dřevo. Kdo chce vyšší komfort obsluhy, pořizuje automatické kotle na dřevní pelety. Poptávky vzrostly za poslední měsíce o 60 až 70 procent,“ vysvětluje Vladimír Stupavský, předseda Klastru Česká peleta.
Jak snížit energetické náklady na stávající bydlení, jak vybrat dřevostavbu nebo pasivní dům, která vytápěcí technologie je vhodnou volbou pro konkrétní dům? Na tyto i mnoho dalších otázek odpoví profesionálové napříč obory na veletržním souběhu FOR PASIV.
Veletržní obory
Veletrh FOR PASIV je cenným zdrojem informací nejen pro ty, kdo chtějí budovat novostavbu, ale i pro všechny návštěvníky plánující rekonstrukci stávajících domů. V rámci veletrhu FOR WOOD se představí firmy a produkty oboru dřevostaveb, technologické inovace nebo moderní materiál umožňující navrhovat náročné konstrukce a konstrukční prvky dřevěných domů. FOR THERM nabídne portfolio z oblasti vytápění a poskytne zájemcům informace o tom, jaké místo mají krby, kotle i kamna v dotačních titulech.
Více informací o jednotlivých veletrzích najdete na: www.forpasiv.cz, www.for-wood.cz a www.for-therm.cz.
Zdroj: TZ ABF