aktuality

Dvojvýstava o projektoch SNG a stavieb pre školstvo (aj TU Zvolen)

Areal-TUZVO
Areál Technickej univerzity Zvolen. Foto: FB TUZVO
Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.

Ing. arch. Vladimír Dedeček (1929 – 2020) vo svojej bohatej tvorbe naznačil koncepciu a načrtol viac ako 75 projektov modernej architektúry a urbanizmu. Väčšinou to boli stavby škôl a ich doplnkového zázemia. Jeho projektom bola aj dostavba Slovenskej národnej galérie, hodnotená ako rozporuplný pohľad na urbanizáciu hlavného mesta Bratislavy, hoci mala byť vizitkou pohľadu na starú historickú časť, obdivovaná z hladiny Dunaja i z cestného vstupu na podhradie.

Prierez jeho tvorbou zachytáva výstava Vladimír Dedeček – minulosť a prítomnosť pre SNG. Druhá časť dvojvýstavy predstavuje ďalšie veľké projekty a makety. Obe sú realizované priamo v Premostení SNG na 3. a 4. podlaží. Prístupné sú od 5. októbra 2024 do  2. februára 2025.

Súčasťou výstavy sú aj základné štúdie a vizualizácie Vysokej školy lesníckej a drevárskej  (dnes Technickej univerzity) vo Zvolene – autora Vladimíra Dedečka. Areál VŠLD predstavuje modernú kompozičnú protiváhu Zvolenskému zámku.

Výstavbu objektov realizovali v rokoch 1977 – 1984. Ikonicky tvar budovy auly pripomína peň stromu po sťatí kmeňa. Oktagonálny pôdorys tvoria dva osemhranné ihlany navzájom spojené základňami, pričom jednotlivé trojuholníkové časti sú voči sebe pootočené. Aula je sčasti obklopená dvojnásobným zalomením monobloku budov katedier, dekanátov, rektorátu, dielní.

Definitívny návrh objektov sa zrodil v rokoch 1968 – 1969. Projekt dostal podobu v rokoch 1975 – 1978, realizácia prebiehala v rokoch 1977 – 1984.

Po skončení Fakulty architektúry vtedajšej SVŠT pracoval martinský rodák Ing. arch. Vladimír Dedeček ako projektant Krajského projektového ústavu v Bratislave, až do roku 1968 so zameraním na projekty stavieb pre školstvo. Pod hlavičkou Stavoprojektu Bratislava vytváral projekty v období 1968 – 1989. Priamo pre Slovenskú národnú galériu pracoval v období 1962 – 1982.

V súčasnosti sú realizované rokovania medzi vedením TUZVO a držiteľmi autorských práv o nutnej rekonštrukcii fasádnych obkladov oboch blokov fakúlt pre ich havarijný stav.

Zdieľajte článok jednoducho so svojimi priateľmi.
sk_SKSlovenčina