Záplavy poškodily mnoho veřejných i soukromých domů. Sanace a vysušení dřevostaveb vyžaduje specifické postupy pro jejich vysušení a opravy. Technici Výzkumného a vývojového ústavu dřevařského, Praha, s. p. (Dřevařského ústavu) vypracovali doporučení, jak co nejlépe vysušit zaplavenou dřevostavbu. Rychlé a promyšlené kroky pomohou minimalizovat následky a ochránit domovy před dlouhodobými škodami.
Cílem stručného návodu je pomoci majitelům co nejdříve navrátit dřevostavbu do bezpečného a obyvatelného stavu. Dřevěné konstrukce ve srovnání s jinými konstrukčními systémy reagují na vlhkost specificky.
Technik a auditor Dřevařského ústavu Ing. Luboš Drahňovský upozorňuje: „Nejzávažnější poškození může být schované uvnitř konstrukce, přestože nejvíce viditelné je na povrchu. I když se konstrukce zdá na první pohled suchá, nemusí tomu tak být. Začněte sanaci vždy od podlahy, od dolních konstrukcí,“ a doplňuje: „Prioritou je zjistit, v kterých skladbách, v jakém rozsahu je vlhkost uzavřena a jakým způsobem ji můžete vysušit.“
Dřevo vede vodu velmi dobře ve směru vláken. Je tedy pravděpodobné, že voda bude vzlínat konstrukcí nahoru. Při vysoušení dřevostavby je nezbytné otevřít konstrukci a zkontrolovat vlhkost uvnitř ní.
V doporučených pokynech v příloze se dočtete, jak provést jednotlivé kroky renovace stavby. Záměrem je, aby nebyla ovlivněna její životnost, pevnost nosné konstrukce a také se dozvíte, na co si dát pozor.
V případě jakýchkoli dotazů nás kontaktujte: info@vvud.cz, tel. 221 773 711, 739 617 199, www.drevarskyustav.cz
Pokyny najdete na webu Dřevařského ústavu: Jak účinně vysušit zaplavenou dřevostavbu.