Súťaž o najlepšiu drevenú hračku 2023
Súťaž, ktorú pod rovnomenným názvom Etudy z dreva každoročne od roku 1998 pripravuje Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene, je zameraná na podporu tvorby trojrozmerných úžitkových predmetov a šperkov, vyhotovených z dreva ako základného materiálu v kombinácii s iným materiálom.
Súťaž je vyhlasovaná v dvoch kategóriách: sériovo vyrábané a originály, prototypy, modely úžitkových predmetov a šperkov. Do súťaže sa môžu prihlásiť jednotlivci, skupiny, firmy, navrhovatelia, študenti a školy s pôsobiskom na území i mimo územia Slovenska. Predmet do súťaže môže prihlásiť tiež klient, pre ktorého bol predmet navrhnutý. Súťaž ponúka atraktívne finančné a vecné ceny, voľný priestor pre kreatívnosť a vlastný názor a v neposlednom rade prezentáciu predmetov prostredníctvom reprízovaných výstav.
Drevené hračky – vynárajú spomienky, návraty do detstva, minulosti, obyčajne spojené s príjemnými pocitmi. Možno i preto v nás hračka často vyvoláva úsmev, neodolateľnú chuť vziať si ju do rúk, aby sme sa opäť vrátili do sveta hier a fantázie.
Lesnícke a drevárske múzeum poskytuje v rámci svojej dlhoročnej súťaže Etudy z dreva priestor všetkým záujemcom, ktorým drevo prirástlo k srdcu. Môžu preukázať svoju tvorivosť, nápaditosť či svoje remeselné majstrovstvo. V súťaži sa každý rok striedajú témy dreveného šperku, drevenej hračky a dreveného bytového doplnku. Minulý rok sme vyhlásili už XXIV. ročník súťaže a tí najlepší účastníci v ňom mohli získať pre svoj súťažný predmet titul „najlepšia drevená hračka“.
Výstavná kolekcia, ktorá je výsledkom súťaže pozostáva z vyše 55 hračiek – stavebníc, skladačiek, hojdačiek a pohybovadiel, zvieratiek a domčekov, pomôcok na rozvoj motoriky, logiky a kreativity – vytvorených z rôznych materiálov. Okrem dreva, ktoré je najčastejším materiálom, študenti pracovali s textilom, plastami, ale aj použitými a odhodenými predmetmi. Výber dreva súvisí s tradíciou konkrétnych zúčastnených škôl a slovenského remesla, ale aj so snahou o ocenenie vlastností prírodných materiálov v intímnom prostredí človeka. Téma hračky poskytla študentom šance uspokojiť záľubu v hravosti, ktorá k ich veku patrí, ale aj ukázať zmysel pre humor, vtip a kreativitu príťažlivým spôsobom.
Súťažné pole zaplnili hlavne stredné školy s drevárskym a výtvarným zameraním. Svojimi prácami sa prezentujú študenti, ale aj pedagógovia Strednej odbornej školy drevárskej zo Zvolena a Strednej odbornej školy lesníckej a drevárskej z Liptovského Hrádku, Školy umeleckého priemyslu z Ružomberka, Žiliny a Bratislavy i Strednej odbornej školy z Fiľakova. Originály a prototypy, ktoré výstava ponúka, pochádzajú od 49 autorov. Naopak sérioví výrobcovia sa do aktuálneho ročníka o naj drevenú hračku nezapojili.
Vytvorené diela zhodnotila odborná porota pod vedením Doc. akad. soch. René Baďuru, vedúceho Katedry dizajnu nábytku a interiéru Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. Ďalšími členmi boli prof. Ing. Tibor Uhrín, ArtD., pedagóg Katedry dizajnu Fakulty umení Technickej univerzity v Košiciach, PhDr. Peter Zemaník, prezident Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky, Ing. Mária Rošková, bývalá kurátorka Lesníckeho a drevárskeho múzea vo Zvolene a Ing Ladislav Klíma zo Slovenského technického múzea v Košiciach. Päticu porotcov doplnila dizajnérka – konzultantka Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Banskej Bystrici Mgr. Art. Andrea Rolková. Porota z prihlásených prác vybrala tie najlepšie na udelenie 1., 2. a 3. ceny a uznania. Oficiálne zverejnenie výsledkov súťaže a slávnostné odovzdanie ocenení sa uskutočnilo na vernisáži výstavy 19. septembra 2024 v LDM vo Zvolene.
Pri hodnotení predmetov porota posudzovala vhodnosť pre dané použitie, pôvodnosť a originalita riešenia, výtvarnú úroveň riešenia, primeranosť technického zvládnutia, životnosť vo vzťahu k funkcii, rešpektovanie požiadaviek ergonómie a zdravotnej nezávadnosti, etické, sociálne a psychologické aspekty a hlavne splnenie všetkých požiadaviek podľa špecifikácie súťažných podmienok stanovených vypisovateľom súťaže.
Výsledky XXIV. Ročníka súťaže Etudy z dreva – súťaž o najlepšiu drevenú hračku
Prihlásené práce:
I. kategória:
0 prihlasovateľov, 0 autorov, 0 súťažných predmetov
II. kategória:
prihlasovateľov, 49 autorov, 55 predmetov
II. kategória: originál, prototyp drevenej hračky
1. miesto: Katarína Zliechovcová, Škola umeleckého priemyslu J. Vydru Bratislava
Za Domček
Porota ocenila simplexnú tektoniku objektu, zrozumiteľnosť a formu, ktorá osloví každé dieťa. Domček, obchod, bunker a pod. táto jednoduchá forma môže byť interpretovaná podľa nálady užívateľa. Každý z nás si v prenesenom význame stavia svoj hrad, rovnako to umožňuje aj tento hrací prvok s príjemnou grafikou povrchu.
2. miesto: Roman Dvorštiak, Škola umeleckého priemyslu Ružomberok
Za Ho -bu
Komisii sa pozdávala samotná kinetická hra spájajúca estetickú kvalitu výrazu, edukatívne parametre s motorikou. Výsledkom je milý projekt, ktorý môže osloviť široké spektrum používateľov.
3. miesto: Karina Holíková, Stredná odborná škola drevárska Zvolen
Za Hľadaj labky v lese
Hodnotitelia vyzdvihli kultivované spojenie prírodného materiálu, spôsobu spracovania, vyváženej formy a obsahu v jednom zrozumiteľnom celku, kde je výsledkom hry poznanie.
Cena primátora:
Laura Tóthová, Škola umeleckého priemyslu J. Vydru Bratislava
Za Záhradku
Záhradka plná ovocia, ktoré je nápadite spracované veľmi pôsobivou formou s prihliadnutím na detského užívateľa.
Cena Zväzu spracovateľov dreva Slovenskej republiky:
Lukáš Stieranka, Stredná odborná škola drevárska Zvolen
Za Corridor run
Cena bola udelená za zaujímavý projekt, ktorý snúbi v riešení racionalitu realizovateľnosti spolu s finesou dizajnu.
Cena prof. Schneidera:
Ema Bartánusová, Škola umeleckého priemyslu Ružomberok
Za Fúkacie hračky
Hračka je zaujímavá zapojením viacerých zručností, je použiteľná aj v terapii, je multisenzorická a priniesla by množstvo zážitkov všetkým okolo.
Čestné uznanie:
Kristína Chobotová, Súkromná škola umeleckého priemyslu Žilina
Za 2 v 1
Projekt hračky s jasným štrukturovaním, dizajnérskou kvalitou kompozície, tvaru a farebnosti, ktorá čerpá z lokálnych zdrojov.
Jozef Marko, Stredná odborná škola lesnícka a drevárska Liptovský Hrádok
Za Kinetickú hračku
Vysvetlenie fyzikálnych princípov na tejto hračke zodpovedá humanizovanej podobe dizajnu súčasných hračiek s podobnou ambíciou.
Lea Veselovská, Škola umeleckého priemyslu Ružomberok
Za Motorku
Pohybovadlo, ktoré má príťažlivú estetiku, robustnú a pritom vizuálne odľahčenú konštrukciu, ktorá pôsobí dynamicky, moderne i retrospektívne.
Ocenené, ale i ostatné súťažné práce si môžu návštevníci pozrieť v LDM vo Zvolene na Nám. SNP 22/33 vždy od utorka do soboty od 9:00 do 17:00 hod. Výstava potrvá do 16. 11. 2024.
Všetkých pozývame do XXV. ročníka súťaže Etudy z dreva, v ktorom sa bude súťažiť o naj… drevený úžitkový predmet a šperk.