Jubilejnú monografiu Universitas Technica in Zvolen 1952 – 2022 ocenil Klub fotopublicistov Slovenského syndikátu novinárov a Štátna vedecká knižnica Banská Bystrica v súťaži Najkrajšia kniha a propagačný materiál o Slovensku za rok 2022. Udelili jej 1. cenu v kategórii Knihy o Slovensku.
Monografia je spoločným dielom autorského kolektívu TUZVO. Bola vydaná pri príležitosti 260. výročia vysokoškolského technického štúdia na Slovensku, 215. výročia vysokoškolského lesníckeho štúdia na Slovensku a 70. výročia založenia Vysokej školy lesníckej a drevárskej (VŠLD) vo Zvolene – dnes Technická univerzita Zvolen (TUZVO).
Cez tieto jubileá približujú plastický obraz o vývoji a rozvoji spracovania dreva. Editorom monografie je Dr. h. c. prof. Ing. Rudolf Kropil, PhD., ktorý z titulu funkcie rektora TUZVO napísal aj predslov. Zodpovedným redaktorom publikácie je doc. Dr. Ing. Jaroslav Šálka, grafický návrh je dielom Ing. Miroslava Chovana ArtD. Texty sú spracované v slovenčine a angličtine, recenzovali ich prof. RNDr. Oľga Kotrišová, CSc. a doc. Ing. Ferdinand Macko, CSc. Doplnená história nadväzuje na jubilejné vydanie knihy po piatich rokoch.
Hlavnú časť tvoria historické korene lesnícko-drevárskeho vysokoškolského vzdelávania cez prizmu výročí 1762 – 1807 – 1952. Kapitoly tvoria Galéria rektorov a jednotlivé zvýraznenie jubileí. Zvolenské obdobie univerzity (1952 – 2022) spracoval prof. Ing. Roman Réh, CSc. z Drevárskej fakulty. Detailnejšie informácie sú zamerané na Vzdelanie, Vedu a výskum, Vonkajšie vzťahy, Investície, rozvoj a hospodárenie. Ďalšie kapitoly približujú výsledky Lesníckej fakulty, Drevárskej fakulty (spracované doc. Ing. Hubertom Palušom, PhD.), aj fakúlt ekológie a environmentalistiky. Hodnotia tiež výsledky ostatných súčastí univerzity, kultúrny a športový život na TUZVO. Ocenená kniha má 260 strán a fotografickú prílohu.
V rovnakej kategórii ocenili na 3. mieste knihu „Dejiny lesníckeho vysokého školstva“ na Slovensku. Autorom je absolvent VŠLD Ing. Viliam Stockmann, CSc., ktorý sa počas svojho života zameral na spracovanie dejín inštitúcií, výročí a osobností lesného a drevospracujúceho hospodárstva v rámci Slovenska, Československa aj Uhorska.