Truhlářský mistr Emanuel Bradáč (1960–2013) z Bohdalova na Žďársku vybudoval na okraji obce výrobní areál SABRA DŘEVOVÝROBA s.r.o., specializující se na produkci různých typů obkladů zárubní a zasklívacích lišt a rámečků pro předního českého výrobce interiérových dveří SAPELI, a.s. Jihlava, kde se obklopil týmem spolehlivých a věrných spolupracovníků. Ti po jeho předčasném odchodu z tohoto světa (ve věku 52 let) pomohli manželce Daně, současné jednatelce společnosti, a dětem v roli společníků – dceři Petře Křesťanové a synu Romanovi, rovněž vyučenému truhláři, firmu nejen dál úspěšně provozovat, ale ještě ji rozšířit o produkci stěnových a stropních panelů dřevostaveb WOOD SYSTEM.
Z garáže přes stodolu u domu rodičů…
Zakladatel firmy SABRA DŘEVOVÝROBA s.r.o. Emanuel Bradáč (*1960) z Bohdalova u Žďáru nad Sázavou se po ukončení základní školy vyučil truhlářem v Tavíkovicích na Znojemsku. Po vyučení pracoval v truhlárně někdejšího jednotného zemědělského družstva v Bohdalově. V polovině roku 1989 se mu na základě rozhodnutí tehdejšího místního národního výboru v Bohdalově dostalo povolení k poskytování služeb v rámci truhlářských a jiných prací se dřevem. Ty pak začal jako své hlavní zaměstnání provozovat v garáži na ploše 40 m2, kterou si za vypůjčené peníze vybavil základními dřevoobráběcími stroji, na kterých se začal věnovat drobným zakázkám pro místní občany a obyvatele přilehlých obcí. Poté, co si v roce 1990 zřídil živnostenské oprávnění, přemístil svoji činnost do stodoly o ploše 100 m2, stojící na dvoře domu svých rodičů, kde se věnoval hlavně výrobě oken a dveří z masivu.
Od roku 1992, tehdy už jako firma Truhlářství Bradáč, na kterou se tu a tam obraceli i někteří architekti či designéři, se spolu se čtyřmi zaměstnanci pustil i do náročnějších zakázek. Šlo např. o zhotovení několika kusů secesního nábytku pro pražský Nosticův palác, obložení vstupního portálu brněnského Boby Centra, točitého schodiště pro jistou banku v Jemnici, či o repliky historických oken, dveří a vrat, realizovaných ve spolupráci s Národním památkovým ústavem České republiky.

Největší plochu areálu SABRA DŘEVOVÝROBA s.r.o. zabírají tři haly spojené ve tvaru „T“…
…do nového areálu na ploše téměř 16 tis. m2
Výše uvedené portfolio zakázek vedlo Emanuela Bradáče v roce 1994 ke zvýšení počtu zaměstnanců na 10 a k výstavě nové výrobní dílny o ploše 600 m2, pro jejíž zbudování využil tehdy již neobhospodařované pole svých rodičů, ležící v těsné blízkosti obchvatu Bohdalova u silnice II/353 mezi Žďárem nad Sázavou a Jihlavou. S ohledem na tehdejší výrobní rozsah firmy šlo o poměrně náročnou investici vyžadující bankovní úvěr, jehož bezproblémové splácení bylo podle jeho manželky Dany, která jeho činnost od počátku podporovala, nutné „pojistit“ nějakým pravidelným přísunem zakázek, a to nejlépe přechodem na sériovou výrobu. V roce 1995, kdy ve firmě pracovalo už 17 zaměstnanců, proto Eduard Bradáč uzavřel kontrakt s panem Jindřichem Procházkou, zakladatelem a bývalým majitelem Sapeli, s.r.o. (dnes SAPELI, a.s.), zaměřené na produkci interiérových dýhovaných dveří ve výrobním závodu v cca 13 km vzdálené obci Polná, na výrobu dýhovaných obkladů zárubní neboli v branži přezdívaných obložek.
Po zavedení této výroby se Truhlářství Bradáč v roce 2000 z fyzické osoby přetransformovalo na společnost s ručením omezeným SABRA DŘEVOVÝROBA (dále jen SABRA), jejímž druhým jednatelem, respektive jednatelkou se stala manželka E. Bradáče Dana Bradáčová. Výše uvedená a zcela zásadní změna výrobního sortimentu s sebou přinesla kromě navýšení počtu zaměstnanců na 50 také rozšíření výrobních prostor o dalších 1200 m2 v podobě nově postavené strojní dílny a velké výrobní haly. V následujících letech pak k těmto objektům přibyly, kvůli zvyšujícím se požadavkům odběratelské firmy SAPELI také na dodávky fóliemi a CPL či HPL lamináty obalovaných obkladů zárubní, další výrobní a skladovací prostory, které se postupně spojily v ucelený firemní areál, jehož plocha dnes čítá 15 700 m2.

…s technologií na výrobu dýhovaných a obalovaných obkladů zárubní
Mnozí to s námi táhnou od začátku
Výše představené podnikatelské úsilí Eduarda Bradáče bohužel skončilo předčasně v polovině dubna 2013, kdy ve věku 52 let zemřel. Vedení celé firmy se tak musela ujmout manželka Dana s pomocí tehdy jedenadvacetiletého syna Romana, vyučeného truhláře pracujícího ve firmě od roku 2010, a o šest let starší dcery Petry Křesťanové, která se stará o účetnictví. Naštěstí jim byli…
Zobraziť celý článok v eDM 4/2023 >>