Rozvoj pandemie Covid-19 rozhodně ovlivnil všechny ekonomické trendy, včetně strojů, nástrojů a zařízení pro zpracování dřeva a výrobu nábytku. Tento trend má některé „zvláštnosti“, které byly jasně identifikovány v analýze Studijní kanceláře Acimall, asociace italských výrobců dřevozpracujících strojů a technologií, zhruba v první polovině roku 2021.
V období leden–červen 2021 se objednávky strojů a nástrojů na výrobu dřevěného nábytku zvýšily o 100,3 % ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. Poptávka na mezinárodních trzích – potvrzující tradiční exportní zaměření tohoto odvětví – zaznamenala nárůst o 88,7 %, zatímco domácí trh byl ještě živější, objednávky vzrostly o 190,8 %. Tyto výsledky jsou poměrně významné, ale musíme vzít v úvahu, že se srovnávají s první polovinou roku 2020, tj. obdobím, kdy pandemie Covid-19 měla nejsilnější dopad na celý světový ekonomický a výrobní systém. Tento růstový trend je nicméně významný, nejde jen o prosté „oživení“, ale také o výraznou strukturální expanzi.
První polovina roku 2021 ve srovnání s předchozími 6 měsíci, od července do prosince 2020, ukázala pozitivní trend, přičemž objednávky vzrostly o 42,2 % (+31,9 % u zahraniční poptávky, +49,2 % v Itálii) .
„Tato čísla jsou povzbudivá a pomáhají nám zapomenout na potíže, kterými jsme si v průmyslovém a ekonomickém životě prošli,“ řekl Luigi De Vito, prezident Acimall. „Pokud dodáme, že období leden–červen 2021 zaznamenalo 40,2% růst ve srovnání s první polovinou roku 2019, nemůžeme opravdu říci, že je to jen ‚oživení‘, ale organický a strukturální trend. Bohužel, stále existuje několik pochybností o blízké budoucnosti, většinou kvůli nedostatku surovin, komponentů a agregátů. Tato situace negativně ovlivňuje dodací lhůty, což je problém, který je třeba vyřešit co nejdříve, aby se zastavil rostoucí trend cen,“ uzavřel De Vito.