reportáže

Kurz Dokumentace a průzkumy historických krovů v okolí Plzne

Reportaz_Krovy
Výhľad z veže katedrály sv. Bartoloměje v Plzni. Foto: Ing. Zuzana Števková
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Kurz Dokumentace a průzkumy historických krovů každoročne organizuje Sdružení pro stavebněhistorický průzkum v spolupráci s miestnymi partnermi v niektorom z regiónov Čiech a Slovenska. Je určený stavebným historikom, pamiatkarom, statikom, študentom a všetkým, ktorí sa zaoberajú problematikou historických krovov.

Program je zameraný na praktické stránky štúdia historických krovov, hlavne na rozpoznávanie znakov dôležitých pre časové zaradenie a typologickú klasifikáciu konštrukcií vyšetrovaných v teréne, na ich operatívnu dokumentáciu a trasologické skúmanie. Všetko smeruje k hlbšiemu poznaniu a pochopeniu tradične používaných krovových sústav a funkcií ich jednotlivých prvkov. Vďaka množstvu lokalít navštívených počas exkurzií dostávajú účastníci možnosť zoznámiť sa s regionálnymi remeselnými odlišnosťami tesárskych konštrukcií, ale aj prejavmi tradičného staviteľstva.

Dvadsiaty piaty ročník kurzu nás počas týždňa 9.–13. 9. zaviedol do krovov Plzeňska a Rokycanska. Do Dobřívu, základne tohto ročníka, sa už v nedeľu večer začali schádzať prví z 32 účastníkov z Čiech, Slovenska a Poľska. Od pondelňajšieho rána začali exkurzie krovov, ktoré často trvali do večerných hodín. Vďaka vynikajúcej organizácii sme za 5 dní stihli navštíviť skoro 30 krovov. Jednalo sa o kostoly, zámky, domy a hospodárske objekty. Z týchto krovov vynikal napríklad kostol sv. Jana Křtitele a P. Marie Karmelské na Makové hore svojou atypickou strechou a krásnym umiestnením. Bol postavený v rokoch 1719–1722 staviteľom Carlom Antoniom Canevelle.

Kostol sv. Jana Křtitele a P. Marie Karmelské na Makové hore

Jednoznačne najmajestátnejší bol krov katedrály sv. Bartoloměje, ktorý je sprístupnený v niekoľkých podlažiach. Jeho najstaršie krovy (presbytériá a loď) pochádzajú už zo 16. storočia. Prvenstvo však získal kostol Narození P. Marie v Starom Plzenci, kde sú najstaršie prvky krovu presbytéria datované až na roky 1341/1342.

V krove katedrály sv. Bartoloměje v Plzni

Sprievodné exkurzie

Aby to však nebolo jednotvárne, okrem návštev krovov sme mali aj iné sprievodné aktivity. V pondelok v Rožmitále pod Třemšínem v kostele Povýšení sv. Kříže sme si mohli prezrieť krov kostola za zvukov súkromného organového koncertu, ktorý pre nás zahral miestny kostolník. Predstavil nám aj historický organ, ktorý v kostole je, spolu so všetkými opravami a prestavbami, ktorými prešiel. Neskôr sme navštívili múzeum cvokov a klincov. Ešte v ten istý deň nás v obci Starosedlský Hrádek previedol panským mlynom z 18. storočia jeho majiteľ, ktorý v ňom býva s rodinou, a kompletným a funkčným mlynským vybavením.

Mlynské zariadenie panského mlyna v obci Starosedlský Hrádek

V Nepomuku sme navštívili múzeum veteránov. Okrem rozsiahlej kolekcie motoriek sa tu nachádzali aj rôzne historické technické mechanizmy, ako napríklad expozícia heverov datovaných až do 18. storočia, takže si opäť prišli na svoje aj milovníci historických stavebných postupov. V mestskom dome číslo 30 sme si zas okrem archaického krovu s hrebeňovou väznicou vypočuli aj staré hity na historických gramofónoch, vášni domácich.

Krov Dumetovského domu v Rokycanech

Večerná teória

Vo večerných hodinách, keď sme sa opäť vrátili na základňu do Dobřívu, prebiehali prezentácie účastníkov až do neskorých nočných hodín. Ukážky z dokumentačnej a rekonštrukčnej činnosti na historických objektoch striedali prezentácie zamerané na statiku, opotrebenie železničných mostov, ale aj problematika prevetrávania krovov. Bola predstavená nová publikácia Atlas historických krovů České republiky, ale aj staršie knihy o chebských krovoch.

Kvôli stupňujúcemu sa dažďu a povodňovým varovaniam skončil kurz pre slovenských účastníkov predčasne, návštevou statku U Matoušů zo začiatku 19. storočia. Ani tento prírodný živel však nezabránil pozitívnym ohlasom na uplynulý kurz. Vytvorili sa možnosti pre nové spolupráce a budúce projekty a už teraz sa tešíme na budúci ročník, ktorý bude tentokrát na slovenskej pôde.

Statok U Matoušů

Autor: Ing. Zuzana Števková
Drevárska fakulta TU vo Zvolene
Kontakt: xstevkova@is.tuzvo.sk
Foto: archív autorky

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština