aktuality

HDH: Tržby nemeckého drevárskeho priemyslu v roku 2023 klesli o 10,6 %

DSP DE
Ilustračné foto: archív HDH
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Podľa Hlavného združenia nemeckého drevárskeho priemyslu (HDH) tržby v nemeckom drevárskom priemysle klesli v minulom roku v porovnaní s rokom 2022 o 10,6 % na 40,4 miliardy eur. Údaje Spolkového štatistického úradu zaznamenávajú vývoj pre firmy s 50 a viac zamestnancami.

Rozhodujúcim faktorom pre dvojciferný pokles tržieb bol podľa HDH vývoj v kľúčových odvetviach. V roku 2023 zaznamenal piliarsky priemysel pokles tržieb o viac ako 27 % na 6,4 miliardy eur. Výroba materiálov na báze dreva vrátane drevotrieskových a OSB dosiek klesla o 15,6 % na 5,3 miliardy eur. Najväčší percentuálny pokles tržieb v drevárskom priemysle v roku 2023 zaznamenali výrobcovia drevených obalov s poklesom o 27,5 % na 863 miliónov eur.

Straty v nábytkárskom priemysle sa pohybovali v nižších percentuálnych hraniciach s celkovým poklesom o 4,3 % na 18 miliárd eur.

Tržby v sektore drevárskeho priemyslu súvisiaceho so stavebníctvom klesli v roku 2023 v porovnaní s predchádzajúcim rokom o 3 % na 7,7 miliardy eur. „Objednávky v stavebnej oblasti drevárskeho priemyslu, ktoré boli na začiatku roka stále relatívne vysoké, sa v priebehu roka postupne znižovali. Dopyt po výstavbe prudko klesol v dôsledku masívneho nárastu stavebných nákladov a čoraz horších podmienok financovania,“ hovorí výkonný riaditeľ HDH Denny Ohnesorge.

Vývoj tržieb v drevárskom priemysle musí byť podľa Ohnesorgea budíčkom pre politikov, ktorí môžu lepšími rámcovými podmienkami zabezpečiť priaznivejšie podnikateľské prostredie. „Potrebujeme menej regulačnej záťaže a viac stimulov pre investície, ktoré sú priaznivé pre životné prostredie. Na strane stimulov sú nevyhnutné lepšie podmienky financovania výstavby šetrnej ku klíme, akými sú nepochybne stavby z dreva,“ varuje Ohnesorge.

Pohľad na personálny a firemný rozvoj v drevárskom priemysle ukazuje vážnosť situácie. Negatívny vývoj tržieb je sprevádzaný citeľným poklesom počtu firiem a zamestnanosti v priemysle. Počet firiem s 50 a viac zamestnancami klesol v roku 2023 v priemere o 1,1 % oproti predchádzajúcemu roku na 917. Výrazne klesol počet zamestnancov v drevárskom priemysle, oproti roku 2022 o 2,4 % na 151 794 ľudí.

Tržby nemeckého drevárskeho priemyslu v roku 2023 v mld. eur

Zdroj: TZ HDH

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština