Slovensko má veľa fiktívnych živnostníkov. Slovensko vykazuje na trhu práce vysoký podiel tzv. fiktívnych živnostníkov. Ich počet sa podľa štatistických údajov zvýšil za ostatných desať rokov z 84-tisíc na takmer 110-tisíc. Navyše každý rok rastie podiel živnostníkov platiacich odvody z minimálneho vymeriavacieho základu, zo 72 % v roku 2017 na viac ako 81 % v roku 2021. (Zdroj: Trend)
Počet ekonomicky aktívnych obyvateľov vzrástol. V roku 2022 bolo z celkového počtu obyvateľov SR vo veku 15 a viac rokov 61,5 % aktívnych a 38,5 % ekonomicky neaktívnych. Priemerný počet ekonomicky aktívnych obyvateľov v roku 2022 medziročne vzrástol o viac ako 26.000 osôb, pričom medziročný nárast bol zaznamenaný najmä u žien o viac ako 15.000 osôb. Vyplýva to zo Správy o sociálnej situácii obyvateľstva za rok 2022. (Zdroj: www.openiazoch.sk)
Nezamestnanosť na Slovensku v septembri klesla. Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku sa v septembri tohto roka medzimesačne znížila o 0,02 percentuálneho bodu na 5,21 %. Podiel disponibilných uchádzačov o zamestnanie v produktívnom veku na obyvateľstve v produktívnom veku v minulom mesiaci medzimesačne klesol taktiež o 0,02 percent. bodu, a to na 3,98 %. (Zdroj: SITA)
Český štátny dlh vzrástol do konca septembra na 3,115 bil. CZK. Od začiatku roka sa tak zvýšil o 220 mld. CZK. Na každého obyvateľa Česka tak hypoteticky pripadá dlh v hodnote 286 tis. CZK. Na porovnanie, koncom júna, keď štátny dlh prvýkrát prekonal hranicu 3 bil. CZK, to bolo zhruba o 6 tis. CZK na osobu menej. (Zdroj: www.openiazoch.sk)
Maloobchodné tržby v Poľsku klesli v septembri ôsmy mesiac v rade, tempo poklesu sa však prudko spomalilo. Tržby v poľskom maloobchode klesli v septembri oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 0,3 % po tom, ako v auguste pokles dosiahol 2,7 %. (Zdroj: RTTNews)
Ceny nemeckých výrobcov v septembri rekordne padli. Nemecké veľkoobchodné ceny pokračovali v septembri v rekordnom poklese druhý mesiac po sebe. Index cien výrobcov v septembri medziročne padol o 14,7 % po poklese o 12,6 %. (Zdroj: TASR)
Firma Gedoni požiadala o vyhlásenie konkurzu. Gedoni vyrábala na Orave širokú škálu produktov, od klasických hračiek až po vedecké a logické. Slovenský závod v najlepších časoch zamestnával zhruba 60 zamestnancov, bežne ich však boli zhruba tri desiatky. V roku 2019 dosiahla firma zisk 52 tis. €. Nasledujúce tri roky však vykázala kumulatívnu stratu takmer 150 tis. €. Firma sa obrátila na súd a požiadala o vyhlásenie konkurzu. (Zdroj: SME)
Na kúpu bytu treba viac ako 14 ročných platov. Cenová dostupnosť bývania na Slovensku je najhoršia v celej Európe. Na kúpu vlastného bývania tu treba viac ako 14 čistých ročných platov. S rastúcou nedostupnosťou vlastného bývania však vzniká nový dopyt po nájomnom bývaní. (Zdroj: TASR)
Na Slovensku pracuje už takmer stotisíc cudzincov. Počet cudzincov pracujúcich na Slovensku sa blíži k magickej 100-tisícovej hranici. V septembri tohto roka na Slovensku pracovalo 99,3 tisíca cudzincov, čo bolo o 39 osôb viac ako v auguste. V porovnaní so septembrom minulého roka pritom na Slovensku pracuje o 15-tisíc cudzincov viac. (Zdroj: SME)
Systémy na sledovanie dochádzky zaviedlo 28 % firiem. Zavedenie digitálnych nástrojov v oblasti ľudských zdrojov sa stáva trendom pre viaceré firmy. Takmer 28 % firiem zaviedlo systémy na sledovanie dochádzky a pracovného výkonu zamestnancov a štvrtina zaviedla systémy na správu miezd a odmien. Okrem spomenutých nástrojov zaviedlo 24 % firiem zamestnanecký portál a 21 % uprednostnilo e-learningové a vzdelávacie platformy. (Zdroj: TASR)
Dlh eurozóny dosiahol koncom 2. štvrťroka 90,3 % HDP. Oproti predchádzajúcemu štvrťroku to znamená pokles o 0,4 percentuálneho bodu. V rovnakom období minulého roka dosiahol dlh eurozóny 93,5 % HDP. (Zdroj: Eurostat)
Dôvera spotrebiteľov v eurozóne v ekonomiku regiónu v októbri 2023 veľmi mierne klesla a v celej EÚ zostala stabilná. Index spotrebiteľskej dôvery v 20 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, v októbri 2023 oproti predchádzajúcemu mesiacu klesol len veľmi mierne, o 0,1 bodu, na -17,9 bodu z -17,8 bodu. (Zdroj: RTTNews)
Tisíce ľudí ročne odchádzajú do dôchodku skôr, ako určuje zákonom nastavený automat. Prispievajú k tomu aj legislatívne zmeny, ktoré od 1. januára tohto roka umožňujú ľuďom odchod do predčasnej penzie po 40 odpracovaných rokoch. Kým za prvých 9 mesiacov minulého roka požiadalo o predčasnú penziu takmer 10-tisíc ľudí, v tomto roku to už bolo vyše 15-tisíc ľudí. Je to nárast o vyše polovicu. (Zdroj: Pravda)