aktuality ekonomika

Ekonomické okienko – 06.09.2023

Informácie z ekonomiky
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Investorom v eurozóne sa začiatkom septembra zhoršila nálada a ich dôvera v ekonomiku klesla. A to viac než sa očakávalo, keďže slabosť nemeckej ekonomiky zostala hlavnou brzdou regiónu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu renomovaného inštitútu Sentix. TASR o tom informuje na základe správy Reuters. Podľa prieskumu index dôvery, ktorý odráža náladu investorov v 20 štátoch menovej únie, v septembri klesol na -21,5 bodu z -18,9 bodu v auguste. To je horší výsledok ako -20 bodov, ktoré očakávali analytici. Podľa riaditeľa Sentixu Manfreda Hübnera je dôvodom najmä neistá situácia v Nemecku, kde je ekonomika najslabšia od júla 2020, keď ju spomalila prvá blokáda na zastavenie pandémie nového koronavírusu. Slabosť v Nemecku tak zaťažuje hospodárstvo celej eurozóny ako celku, poznamenal Hübner s tým, že riziko globálnej recesie je menej vzdialené, ako by sa mohlo zdať. Prieskum ďalej ukázal, že aj čiastkový index budúcich očakávaní investorov v eurozóne tento mesiac klesol na -21 bodov z -17,3 bodu v predchádzajúcom mesiaci. Pod index súčasnej situácie sa znížil na -22 bodov, čo je jeho najmenšia hodnota od koronakrízy v júli 2020, pričom nižší bol len jediný raz, a to počas finančnej krízy v rokoch 2008/2009. Hübner tiež v súvislosti s Nemeckom povedal, že „úplný nedostatok ekonomických schopností politického vedenia a obrovská neistota spôsobená energetickou krízou ťahajú nemeckú ekonomiku stále hlbšie do recesie“.  Na prieskume sa zúčastnilo 1220 investorov a uskutočnil sa v dňoch medzi 31. augustom a 2. septembrom. (Zdroj: TASR)

Volkswagen Slovakia zaznamenal vlani opäť pozitívne hospodárske výsledky, ktoré podľa vedenia fabriky odzrkadľujú jej udržateľné riadenie. Spoločnosti sa aj tretí krízový rok po sebe podarilo dosiahnuť medziročne porovnateľný obrat aj čistý zisk. V minulom roku vykázal podnik obrat necelých 9,8 mld. € a zisk pred zdanením 278 mil. €. Čistý zisk bol 202 mil. €, čo bol medziročný rast o 10 mil. €. (Zdroj: Trend)

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR vyhlásilo verejné obstarávanie na obnovu 55 staníc ZZS. Odhadovaná hodnota zákazky je takmer 27,7 mil. € bez DPH. Na výstavbu a rekonštrukciu staníc záchrannej zdravotnej služby je z plánu obnovy k dispozícii vyše 30,5 mil. €. (Zdroj: TASR)

Priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca v hospodárstve SR v 2. štvrťroku 2023 dosiahla 1419 € pri medziročnom raste o 9,9 %. V hrubom dostávali zamestnanci v priemere o 128 € viac ako v rovnakom období predchádzajúceho roka. (Zdroj: www.aktuality.sk)

Na slovenskom trhu práce podľa výberového zisťovania pracovných síl v druhom štvrťroku 2023 pracovalo takmer 2,609 milióna osôb. Počet pracujúcich sa medziročne zvýšil o 5100 osôb, zamestnanosť tak vzrástla o 0,2 %. (Zdroj: SME)

Miera nezamestnanosti v SR dosiahla 5,7 %. Miera nezamestnanosti uvádzajúca podiel nezamestnaných z ekonomicky aktívnych osôb predstavovala v 2. štvrťroku tohto roka 5,7 %, medziročne sa znížila o 0,4 percentuálneho bodu. Počet nezamestnaných sa po sezónnom očistení v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom znížil o 5,3 % na 159.800 osôb. (Zdroj: TASR)

Rast švajčiarskej ekonomiky sa v 2. štvrťroku 2023 v porovnaní s predchádzajúcimi tromi mesiacmi zastavil. Tento výsledok zaostal za odhadmi ekonómov, ktorí očakávali, že sa hrubý domáci produkt Švajčiarska v období apríl – jún zvýši medzikvartálne o 0,1 % po náraste o 0,3 % v 1. štvrťroku 2023. (Zdroj: TASR)

Reálne mzdy v Českej republike v 2. kvartáli klesli. Priemerná reálna mzda v Českej republike v 2. štvrťroku 2023 opäť klesla, už siedmy kvartál po sebe. Prispela k tomu stále vysoká miera inflácie. Priemerná reálna mesačná mzda v Česku v období apríl – jún 2023 klesla medziročne o 3,1 % po prepade o 6,7 % v predchádzajúcich troch mesiacoch. (Zdroj: ČSÚ)

Export z Nemecka v júli klesol, zatiaľ čo import vzrástol. Výsledkom bolo zníženie obchodného prebytku najväčšej európskej ekonomiky. Podľa štatistík sa vývoz z Nemecka v júli 2023 znížil medzimesačne o 0,9 % na 130,4 mld. € a dovoz vzrástol o 1,4 % na 114,5 mld. €. Prebytok obchodnej bilancie Nemecka tak v júli klesol na 15,9 mld. € z 18,7 mld. € v júni. (Zdroj: Reuters)

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština