aktuality

Lipové drevo a rezbárske dláta v rukách rezbárov

Výstavné priestory stálej expozície ľudového rezbárstva v Babíne
ohra_728x90px
ohra_350x90px
ohra_728x90px
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Vynovenú expozíciu ľudového rezbárstva v hornooravskej obci Babín otvoria 21. augusta 2022 na mieste revitalizovaných priestorov. Je to výsledok cezhraničnej spolupráce obce Babín s Veľkými Karlovicami na Morave. Rekonštruovali podlahy, okná, dvere, stropy, steny, aby vytvorili bezbariérové výstavné priestory. Finančne prispel Európsky fond regionálneho rozvoja vo výške 34 tisíc eur.

Revitalizované priestory sú v budove bývalej školy. Umiestnili tu drevené vyrezávané postavy. Zatiaľ je tu 120 plastík od 41 autorov – ľudových rezbárov zo Slovenska, Poľska a Českej republiky. Vyrobené sú z lipového dreva a pracovným náradím autorov boli výlučne rezbárske dláta. V najbližšom období tu vznikne interaktívna expozícia obecného múzea. Úsilie nadšencov z Babína tvorí program „Návraty k Siváňovcom“, termínovo každoročne viazané k výročiu narodenia Štefana Siváňa (*14. 8. 1906) ako jedného zo symbolov slovenského rezbárstva.

Tradíciu založil jeho syn Štefan Siváň, ml. v roku 2002 oživením rezbárskeho plenéra, na ktorom sa zúčastnilo 6 neprofesionálnych ľudových rezbárov. Postupne pribudli rezbári z Poľska a z Českej republiky. Expozícia rezbárskej práce a sprievodný program sú jedinečné v rámci Slovenska.

Sprístupnenie priestorov v Babíne bude spojené so slávnostnou sv. omšou, pietnou spomienkou pri hroboch rezbárov na cintoríne a vernisážou výstavy sakrálnej tvorby rezbárov.

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Nastavit odběr novinek

Please enable the javascript to submit this form

cs_CZČeština