Inzerce
Projekt MMBB, ktorý prepojil niekoľko mestských komunít v Katalánsku, úspešne rozvíja tzv. cirkulačnú ekonomiku pre efektívne a bezodpadové využitie dreva z verejných lesov.
MMBB (Mancomunidad de Municipis Bergedans per le Biomassa – Spoločenstvo obcí pre biomasu) je projekt ôsmich mestských rád a Ministerstva pôdohospodárstva katalánskej vlády. Projekt je pozoruhodný príklad spolupráce medzi mestami a obcami rôznej veľkosti (napríklad Berg má 17.000 obyvateľov, kým Gisclareni len 30).
„Účelom projektu MMBB je udržateľná správa našich verejných lesov,“ hovorí Moisés Masanas López, starosta mesta Saldes.
Udržateľný lesný manažment v Katalánsku
Projekt začal v roku 2012, keď sedem mestských rád podpísalo prvú zmluvu, neskôr sa pripojilo Ministerstvo pôdohospodárstva a na konci roku 2019 do projektu vstúpila ďalšia mestská rada v Solsonès.
„Máme niekoľko projektov,“ hovorí Moisés Masanas. „Po prvé, rozhodli sme sa vytvoriť trh s drevenou štiepkou pre štrnásť kotolní, ktoré napájajú v našej oblasti 32 objektov. Tento projekt nám umožňuje využívať drevný odpad, ktorý by mal inak nulovú hodnotu.“
Prvý krok bolo postaviť kotolne vrátane tej, ktorá zaisťuje teplo pre priemyslovú zónu v Bergu.
„Časom sme spustili projekt ako zvýšiť pridanú hodnotu dreva. Podľa nás, ak produkujeme výrobky s nízkou trhovou hodnotou, sme stratoví. Takže potrebujeme mať istotu, že sa hodnota produktu zvyšuje. Navyše, máme kvalitné drevo, ktoré nechceme používať na výrobu lacných produktov. S pílou Wood-Mizer sme tento problém vyriešili a priniesli na trh nový produkt s vysokou hodnotou.“
Zvýšenie hodnoty dreva
„Inštalovali sme pílu Wood-Mizer v Saldes,“ hovorí Luis Lluis Campmajò Puig, starosta mesta Gósol. „Pílime kmene a pre tých, ktorí potrebujú, máme rezivo, dosky, fošne… dobré drevo na čokoľvek od stola po strechu, od trámu po renováciu celého domu.“
„Píla pracuje skvele,“ pokračuje Lluis Campmajò. „Potrebujeme ju využiť tak, aby sme pridali hodnotu nášmu drevu. Ako o konečnom produkte uvažujem nad výrobou drevených domov v našom regióne. Využijeme drevo z našich lesov, popílime ho, usušíme a postavíme domy.“
„V lese ťažíme kmene najvyššej kvality a vyrábame dosky rôznych rozmerov pre tesárov, stolárov alebo mestské projekty, pri ktorých je treba drevo,“ hovorí Anna Jordà, operátorka píly Wood-Mizer.
„Pomocou píly Wood-Mizer LT40 robíme dosky s požadovanými hrúbkami. Ďalší stroj omietačka Wood-Mizer EG300 potom delí dosky na šírku a tretí stroj zabezpečí potrebnú dĺžku. Takto získame výrobky so správnymi rozmermi.“
Píla Wood-Mizer LT40 sa obsluhuje zo stanice diaľkového ovládania, odkiaľ operátor ovláda všetky operácie. Tu operátor nastavuje požadovanú hrúbku dosky, a potom sa rezná hlava automaticky nastaví do správnej výšky.
MMBB vyrába dosky so štandardnými rozmermi: hrúbka 27 x šírka 155 mm; dĺžka závisí od dĺžky kmeňa. Aktuálne pília denne šesť až sedem kmeňov.
„Píla Wood-Mizer LT40 sa obsluhuje celkom ľahko,“ hovorí Anna Jordà. „Po zaškolení a vykonaní niekoľkých rezov vidíte, ako to funguje, všetko pochopíte a stane sa to pre vás ľahké. Nevyžaduje to priveľa námahy, lebo píla robí skoro všetko sama. LT40 zdvíha kmene zo zeme, nakladá ich na lôžko, píli kmene, odoberá dosky a vy ich len musíte ukladať na kopu.“
„Píla Wood-Mizer LT40 je bezpečná. Rezná hlava sa pohybuje, ale operátor nechodí popri nej. Ovládate ju zo vzdialeného panelu; nie je tu žiadne nebezpečenstvo. A výmena pílového pásu je tiež jednoduchá. Stroj nevyžaduje náročnú údržbu. Musíte ho očistiť od pilín v reznom priestore a môžete pokračovať v práci.“
OBJEDNAJTE SI PÍLU WOOD-MIZER LT40 DO KONCA ROKA 2022 ZA ŠPECIÁLNU JUBILEJNÚ CENU
Rozvoj cirkulačnej ekonomiky
Projekt MMBB je zameraný na rozvoj cirkulačnej ekonomiky a vytvára pracovné miesta vo svojich obciach.
„Nebojíme sa, že sa oblasť vyľudní, pretože poklesom populácie sme už postihnutí. Ale môžeme urobiť niečo významné pre opätovné osídlenie týchto horských dedín. Potrebujeme zamestnávať na plný úväzok, a nie len sezónnu zamestnanosť.“
Mnoho ľudí z tohto regiónu už pre MMBB pracuje. Je to 34 ľudí personálu a šesť ďalších.
Ďalšia myšlienka je zlepšiť manažment kotolní. „Teraz predávame tepelnú energiu, ale spotreba kolíše. Keď budeme vyrábať elektrickú energiu, najprv pre naše obce, a potom na predaj do siete, umožní nám to oveľa pružnejšie to ovládať.“
Keby ponúkali iba vlastné drevo v aukciách, žiadna mestská rada by nedosiahla takéto výsledky. Počet zamestnancov by bol nižší, lebo by to ovplyvňovala sezónnosť. Teraz dosahujú vyšší zisk založený na inej úrovni ekonomiky, pridávajú produktu vyššiu hodnotu a sú efektívnejší.
„Musíme v zlepšovaní pokračovať tam, kde ešte nie sme dostatočne efektívni a vytvárať nové pracovné miesta, ktoré veľmi potrebujeme.“
Prečítajte si viac o týchto príbehoch na stránkach:
https://woodmizer.cz/articles
https://www.woodmizer.sk/Spr%C3%A1vy/%C4%8Cl%C3%A1nky
Pre viac podrobností a ponuku, prosíme, kontaktujte svojho miestneho zástupcu Wood-Mizer.
Kontakty:
Wood-Mizer Danubia s.r.o.
Hadovce 5, 945 01 Komárno
tel.: +421 35 7 740 316
fax: +421 35 7 740 326
e-mail: woodmizer@woodmizer.sk
www.woodmizer.sk
Wood-Mizer CZ s.r.o.
Za Kasárny 946
339 01 Klatovy IV
tel.: +420 376 312 220
e-mail: woodmizer@woodmizer.cz
www.woodmizer.cz