aktuality

Úžasný potenciál slovenských dizajnérov a konštruktérov aj v nábytku

Z tlačovky k 30. výročiu SCD: ministerka kultúry Mgr. Natália Milanová (vpravo) a poverený riaditeľ SCD Mgr. art. Maroš Schmidt. Foto: TASR
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Rok 2021 je výnimočným pre slovenský dizajn. Strešná organizácia – Slovenské centrum dizajnu oslavuje 30. výročie svojho založenia (1991). Veď dizajn je všade okolo nás. Obklopujú nás úžitkové a dekoratívne predmety, architektonické systémy, výrobky založené na tradícii remeselných techník, produkty s využitím súčasných technológií a materiálov. Dizajn nábytku a interiéru je preferovanou kategóriou v našom každodennom živote. Dokazuje úžasný potenciál slovenských dizajnérov a konštruktérov pri tvorbe a výrobe nábytku.

Ciele slovenského dizajnu priblížila na tlačovej konferencii ministerka kultúry Mgr. Natália Milanová a poverený riaditeľ SCD Mgr. art. Maroš Schmidt. Dôležitým prínosom pre rozvoj dizajnu a prezentáciu tvorby slovenských dizajnérov je súťažná prehliadka Národná cena za dizajn. Vznikla v roku 1993 v 2-ročnej periodicite. V roku 2015 ju rozdelili na Produktový dizajn a Grafický dizajn. V roku 2021 by malo vrcholiť zápolenie prihlásených prác kategórie Produktového dizajnu, vrátane študentských prác.

Na čele Slovenského centra dizajnu je od 1.1.2021 Mgr. art. Maroš Schmidt ako poverený riaditeľ. Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo 2.3.2021 výberové konanie na trvalé obsadenie postu riaditeľa. Prihlásiť sa možno do 30.3.2021. Slovenské centrum dizajnu je príspevkovou organizáciou Ministerstva kultúry SR.

Kategória nábytkového dizajnu stavia na doterajších aktivitách Slovenského múzea dizajnu (vzniklo v roku 2013) a formou pokračovania výskumu histórie dizajnu. Na prvú dlhodobú expozíciu „100 rokov dizajnu“ (1918 – 2018) nadviazala výstava „Nebáť sa moderny!“ (2018 – 19) na Bratislavskom hrade.

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština