aktuality

Obchod s vojenským drevom má nové parametre

Prezentácie vo Vojenskom obvode Záhorie – nový systém transparentného obchodu s drevom a ochrana pred povodňami v okolí Malaciek
ohra_728x90px
ohra_350x90px
ohra_728x90px
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Projekt na ochranu lesa proti lykožrútom spustili vo Vojenskom obvode Malacky. Pilotný projekt predstavili minister obrany SR Jaroslav Naď a generálny riaditeľ š.p. Vojenské lesy a majetky (VLM) Ing. Ján Jurica. Na potokoch Malina a Balážov potok chcú zrekonštruovať hrádze a vyčistiť storočné rybníky, čím prispejú k ochrane dreva a ekologicky zveľadia prostredie bez chemických prostriedkov. Lesníci a ochranári budú mať možnosť eliminovať lykožrúta vo fáze jeho vyliahnutia. Minister poukázal na to, že netransparentnú ťažbu dreva ukončia a vytvárajú systém pre pozitívny príklad, ako to robiť aj na ostatných odštepných závodoch š.p. VLM.

Zaviedli monitor pohybu dreva – od ťažby až po dodávku konečnému užívateľovi. Všetky štyri samostatné subjekty sprístupnili na www.vlm.sk cenníky dreva. Rozdelené sú na ceny za predaj dreva, prepravu dreva a poľnohospodársku výrobu – platné sú od 1. 7. 2020 samostatne pre generálne riaditeľstvo Pliešovce, odštepné závody Malacky, Kežmarok a Kamenica nad Cirochou.

Celkový ekologický projekt pre OZ VLM Malacky má hodnotu 2,8 mil. €. Prezentácie projektu sa zúčastnil aj minister životného prostredia SR Ján Budaj. Najväčší prínos vidia v ochrane Malaciek pred povodňami, Nositeľom je Vojenský obvod Záhorie. Projekty pokračujú aj v iných lokalitách na územiach Vojenských lesov a majetkov. Vytvoria investície v objeme 12 mil. €.

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština