aktuality

Zomrel tvorca projektov vysokoškolských areálov vo Zvolene, Nitre, Bratislave

Zomrel tvorca projektov vysokoškolských areálov vo Zvolene, Nitre, Bratislave
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Slovenská národná galéria oznámila, že Ing. arch. Vladimír Dedeček zomrel mesiac pred svojimi 91. narodeninami – 29. apríla 2020. Významný slovenský architekt sa podieľal na projektovaní prístavby SNG v Bratislave (od roku 1964), hoci sa nerealizovala podľa jeho plánov a rekonštrukcia má byť dokončená v roku 2021. Načrtol koncepciu a vytvoril projekty vyše 90 významných stavieb na Slovensku.

Vypracoval štúdie a projekty areálu Vysokej školy lesníckej a drevárskej vo Zvolene (1968 – 69). Výstavbu objektov realizovali podľa jeho plánov v rokoch 1977 – 84. Symbolický tvar auly akoby pripomínal peň po stínke stromu. Odborný popis jej tvar charakterizujú dva ihlany s oktanogálnym pôdorysom navzájom spojené základňami, pričom jednotlivé trojuholníkové časti sú voči sebe pootočené. Aula je z dvoch strán obklopená dvojnásobným zalomením monobloku katedier, dekanátov a rektorátu. Klesajú zo 7-podlažnej až po 4-podlažnú výšku. Dispozičné riešenie je 3-traktové, v častiach zalomenia až 5-traktové. Prízemie tvorí vstupnú halu ako respírium do posluchární a prechod do auly.

Ing. arch. Vladimír Dedeček sa narodil 26. mája 1929 v Martine. Študoval architektúru a urbanizmus na Fakulte architektúry Slovenskej vysokej škole technickej v Bratislave (1947 – 52). Pracoval ako projektant Krajského projektového ústavu v Bratislave, pod hlavičkou Stavoprojektu Bratislava vytváral projekty v období 1968 – 89. Najvyššie oceneným projektom bol areál Vysokej školy poľnohospodárskej v Nitre (1955 – 60). Projektoval aj areál výstaviska Incheba v Bratislave (1977 – 89), vrátane 20-poschodovej centrálnej budovy (vysoká 71 m) a je dodnes najvyššou budovou v Petržalke.

Pribinov kríž II. triedy získal Ing. arch. Vladimír Dedeček za dlhoročné mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj SR v oblasti architektúry (2016).

Foto: Ing. arch. Vladimír Dedeček pri preberaní Pribinovho kríža. Foto: TASR
 

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština