aktuality

Administratívne nedostatky v obchode s drevom odhaľuje „Ďateľ“

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Nedodržiavanie transparentného predaja dreva a špekulatívne formy ponuky predajcov, dopravcov a kupcov prinútili Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR k vytvoreniu Špeciálnej jednotky Slovenskej lesnícko-drevárskej inšpekcie. V internej komunikácii používa označenie „Ďateľ“.

Počas prvého roku pôsobenia (2019) uskutočnili 730 dozorných prehliadok pri preprave dreva. Odhalili porušenie zákona v 38 % náhodných prehliadok. Vedúci jednotky Jozef Jurkemik uviedol najčastejšie príčiny nedostatkov: nesprávne dátumy na konsignácii, chýbajúce doklady o pôvode dreva, nesprávne zaradenie do kvalitatívnej triedy guľatiny, naložené drevo nezodpovedalo množstvu podľa dokladov, drevo pochádzalo z nelegálnej ťažby.

Nesprávne deklarované drevo, ktoré nezodpovedalo administratívnym údajom, bolo zhabané v prospech štátu. Jednotka navyše udelila pokuty vyše 200 tis. €. „Ďateľ“ spolupracuje s políciou a s Interpolom, keďže objavil špekulatívne obchody s drevom zo subjektmi aj z Českej republiky, Chorvátska, Poľska, Ukrajiny a Maďarska.

Špeciálna jednotka má za úlohu potierať ilegálnu činnosť pri ťažbe dreva a uvádzaní na trh dreva a výrobkov z dreva. Inšpekcia kontroluje prepravu dreva na cestách cez deň aj v noci, priamo pôsobí aj v lesoch pri ťažbe. Ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná uviedla, že má vyššie právomoci ako podobné kontrolné inštitúcie v Nemecku. Zriadili ju v závere roku 2018.

Ilustračné foto
 

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština