aktuality

Od mája 2018 je zamestnávateľ povinný uvádzať výšku mzdy v ponuke práce

Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Aparatea350x90-anim
Aparatea728x90-drevmag-12-2021-aparatea-banner.gif
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Pri hľadaní práce je jedným z rozhodujúcich faktorov mzdové ohodnotenie. Doposiaľ sa väčšina uchádzačov stretávala s platom uvedeným pod pojmom „dohodou“ . Od 1. mája 2018 už bude zamestnávateľ povinný v ponuke na pracovné miesto na pracovných portáloch, v letákoch, či v inzerátoch v periodikách uvádzať aj základnú zložku mzdy.

Zamestnávateľ pri uzatvorení pracovnej zmluvy už nesmie so zamestnancom dohodnúť základnú zložku hrubej mzdy v nižšej sume, ako zverejnil v ponuke zamestnania. Zmenu zavádzajú novely Zákona o službách zamestnanosti a Zákonníka práce. V novele sa neuvádza, či majú zamestnávatelia v inzerátoch uvádzať hodinovú, týždňovú alebo mesačnú mzdu.

Do základnej zložky hrubej mzdy nebudú zarátané variabilné zložky mzdy: príplatky za nočnú prácu, za rizikovú prácu, nadčasy, práca vo sviatok, odmeny, prémie, 13. a 14. plat. Pritom tieto variabilné zložky mzdy môžu hrať významnú rolu v celkovej výške mzdy, preto ani povinne zverejnená základná zložka nemusí povedať veľa o tom, koľko v skutočnosti uchádzač o zamestnanie zarobí. Benefity alebo nejaké doplnkové mzdové dojednania môžu byť predmetom rokovaní medzi zamestnancom a zamestnávateľom.

Uvádzanie základnej zložky mzdy taktiež neplatí pre všetkých. Novela sa nevzťahuje na verejnú správu, kde sa platy odvíjajú podľa stanovených tabuliek, a na prácu v zahraničí. Ak teda bude na Slovensku firma uvádzať pracovnú ponuku, ktorá počíta s náplňou práce v zahraničí, uvádzanie základnej zložky mzdy sa na ňu nevzťahuje.
Novela zákona sa týka:

  • všetkých firiem, ktoré majú sídlo na území Slovenskej republiky,
  • všetkých firiem, ktoré zamestnávajú zamestnancov na základe Zákonníka práce a Zákona o službách zamestnanosti.

Za nedodržanie zákona hrozia pre zamestnávateľa sankcie do výšky 33 193,91 eura.

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Nastavit odběr novinek

Please enable the javascript to submit this form

cs_CZČeština