Slovenské lesy nie sú odolné voči kalamitám. Smrečiny na území Štátnych lesov TANAP často poškodzuje víchrica a premnoženie podkôrneho hmyzu. Víchrica Žofia z roku 2014 tu zanechala skazu vo výške 2,75 mil. m³ kalamitnej hmoty.
Vetrisko v Tatrách vyvádzalo aj pred 10 dňami. Víchor na Mateja (24.2.2017) nedostal pomenovanie po patrónovi, ktorý „ľady láme“, lebo nemal ani kalamitný rozsah. Vyvrátil asi len 2 tisíc stromov, čo predstavuje cca 1335 m³ dreva. Rýchlosť vetra namerali 222 km/hod. Mimoriadne silné prúdenie vzduchu bolo v klimatickom pásme od Veľkej Británie, Nemecka, Pobaltia, južnej Škandinávie a Severného mora.
Na Slovensku „matejský“ vietor zanechal najväčšie škody na lesných porastoch v správe Štátnych lesov TANAP. Škody hlásili najmä v oblasti ochranných obvodov Tatranská Javorina, Oravice, Červený Kláštor. Stromy padali zväčša v okolí ciest, v blízkosti tatranských osád. Silným poryvom vetra neodolali ani lykožrútom napadnuté porasty v bezzásahových zónach.
Veterná vlna v Tatrách sa zopakovala aj cez víkend (4. – 5.3.2017), keď na území v správe Štátnych lesov TANAP zostalo ležať cca 6400 m³ dreva, čo je viac ako 8500 stromov. Predtým vietor vystrájal aj v januári (17.1.2017), keď zničil cca 1000 m³ dreva v oblasti Tatranská Javorina a Orava. Stromy lámal zväčša na okrajoch zón v redších porastoch. Tieto 3 vlny silného vetra počas 47 dní zničili spolu takmer 9 tis. m³ dreva.
Počas uplynulého polstoročia bola v SR najväčšia vetrová kalamita 19.11.2004. Veterná smrť premenila slovenské veľhory na mesačnú krajinu v pásme Tatier, na Horehroní, Orave, Muránskej planine. Za niekoľko minút sa na zemi ocitlo 5 mil. m³ dreva, čo bola celoročná ťažba na Slovensku. V Tatrách polámal 3 mil. m³ na ploche 9 tis. ha. Tretina kalamity bola na chránenom území, kde práce s jej odstraňovaním postupovali veľmi opatrne. Celkové škody boli vyčíslené na 8,7 mld. Sk (225 mil. €).
Foto z víkendovej víchrice v Tatrách