Jedinú drevenú lávku v obci Milpoš sa pol roka snažil postaviť riaditeľ regionálnej Kancelárie splnomocnenca vlády SR pre Rómske komunity, no nepodarilo sa mu nájsť sponzora.
Nakoniec lávku vybudoval z vlastných zdrojov. Bola predvianočným darčekom pre rómsku osadu. Drevená lávka dlhá 12 metrov spája oba brehy potoka. K obci priblížila rómsku samotu bez elektriny a len s jedinou studňou. V osade žije 84 ľudí (z toho 50 detí). Tvorí ju 14 rómskych rodín, ktorí sú prihlásení na dvoch popisných číslach domov v obci: Milpoš 160 a Milpoš 146.
Obec Milpoš (okr. Sabinov) má 680 obyvateľov. Keď sa iniciátorovi výstavby nepodarilo nájsť sponzora, verejný záväzok musel splniť Stanislav Vospálek sám a z vlastných finančných zdrojov. Pri realizácii spolupracoval s pastorom Apoštolskej cirkvi Mariánom Kalejom. Nová drevená lávka priblíži osadu k obci.
Potok od pradávna tvoril prirodzenú hranice medzi panstvami hradov Hanigovce a Kamenica. Počas nemeckej kolonizácie dostal potok názov Weheresalm, čo sa prekladá ako Brody nad pastvinami. Lávku nepotrebovali, lebo hladina potoka je plytká.
Drevená lávka umožní deťom navštevovať základnú a materskú školu, využívať telocvičňu a futbalové ihrisko. Všetci rómski obyvatelia budú mať bližšie do obchodu s potravinami a pohostinskými službami. Výraznou vizitkou obce je napojenie na verejnú kanalizáciu.
Foto: SITA/Viktor Zamborský