archiv aktualit rok 2014

Materiál je nevinný, dizajnér nikdy

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Wolfgang HaiplReinštalovaná výstava „Materialgerechtesdesign“ z múzea kultúry bývania Hoffmobiliendepot vo Viedni bude aj v Bratislave – v galérii Umelka (Dostojevského rad 2). Pod názvom „Materiál je nevinný“ mapuje polstoročné pôsobenie prof. Mag. Art. Dr. h. c. Wolfganga Haipla, rakúskeho dizajnéra, architekta, pedagóga. Pred štvrťstoročím sa výraznou mierou podieľal na vypracovaní koncepcie štúdia dizajnu v rámci Drevárskej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene.

Haiplova autorská výstava bude v Bratislave od 6. do 25. mája 2014. Vernisáž výstavy „Materiál je nevinný“ v Umelke bude 6. mája 2014 o 18:30 za prítomnosti autora. Výstava bude prístupná denne okrem pondelka od 12:00 do 18:00. Výstava je obohatená o videoprodukciu: medailón autora a jeho tvorby. Výstavu potom prenesú do Zvolena.

Prof. Wolfgang Haipl sa v Bratislave zastaví aj 17. mája 2014 počas Dňa múzeí a galérií. Pre študentov a dizajnérov pripravujú komentovanú prehliadku jeho výstavy so sprievodným programom. Kurátormi výstavy na Slovensku je doc. Ing. Veronika Kotrádyová, PhD. a Ing. Dušan Kočlík, PhD. z Katedry architektúry STU Bratislava, Ústav interiéru a výstavníctva.

Zámerom výstavy je predstaviť ideu dizajnu v prospech kultúry bývania. Približuje materiál, prostredie a človeka ako hlavný motív tvorby. Expozícia je zostavená z plagátov, modelov, prototypov a sériovo vyrábaných predmetov, ktoré vznikli počas jeho kariéry. Autor zdôrazňuje, že dizajnérsky materiál je nevinný, lebo dizajnér sa ho snaží pretvoriť a prispôsobiť svojmu zámeru. Medzi sponzorov patrí aj Slovenská výtvarná únia a JAF Holz Slovakia – dodávateľ drevárskych materiálov pre tvorbu nábytku a interiéru.

Foto: Wolfgang Haipl počas podujatia na Slovensku (autor: Dr. Anton Mrník)

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština