archiv aktualit rok 2013

Katarínka privítala nových dobrovoľníkov Rádu Katarínkov

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Dreveny rumpal mMalebné zrúcaniny Kláštora sv. Kataríny opäť ožili. Prišli nové turnusy dobrovoľníkov, aby pokračovali v záchrane pamiatky. Doteraz sa tu v letných mesiacoch vystriedalo 1200 dobrovoľníkov. Nadväzujú na výsledky archeologického výskumu a venujú sa najmä konzervácii pôvodných múrov a základov kláštora. Na tento účel vlani zhotovili aj rumpál z dreva podľa historických prameňov.

Drevený rumpál môže vyťahovať z úzkeho podzemia nakopané kamene a zeminu, odhalenú pre spevnenie podložia múrov. V jame je miesto iba pre jedného muža, ktorý zeminu nakope a nakladá do vedra. Povrchová obsluha náklad vyťahuje a vďaka prevodom ho môže obsluhovať aj žena. Keď ho nemali, postupovali veľmi pomaly a otrocky vyťahovali nakopanú zeminu ručne na lane. Rumpál na vrchu zaťažia a môžu byť v permanencii celý deň.

Zrúcanina pôvodne ožila 3. júla 1995 vďaka mladým nadšencom, ktorí si vytvorili „Rád katarínkov“ ako záchrancov. Katarínku tvoria majestátne ruiny františkánskeho kláštora zo začiatku 17. storočia, ukryté hlboko v lesoch Malých Karpát na skalnatom výbežku nad Dubovským potokom medzi Dechticami, Naháčom a Dobrou vodou.

Podujali sa zachrániť kláštor pred ďalším pustnutím a rúcaním, konzervovať v dnešnom stave.

Foto: Historický drevený rumpál na vyťahovanie zeminy pri záchrane kláštora (Autor: Anton Mrník)

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština