archiv aktualit rok 2013

Osobnosť slovenského múzejníctva pracuje v LDM vo Zvolene

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Sipkova ZelmiraSúčasne s odovzdávaním Ceny Andreja Kmeťa pre Múzeum roka 2012, ocenili Osobnosti roka 2012 v oblasti múzejníctva v SR. Medzi šiestimi ocenenými je aj Želmíra Šípková z Lesníckeho a drevárskeho múzea (LDM) vo Zvolene. Minister kultúry SR Marek Maďarič udelením ceny zvýraznil jej celoživotný prínos k ochrane a obnove kultúrneho dedičstva v oblasti múzejníctva a etnografie.

Udelenie ceny pre Želmíru Šípkovú je objektívnym odobrením jej celej profesionálnej dráhy v múzejníctve. Pozitívne výsledky dokumentujú tímovú súhru pri tvorbe stálych a krátkodobých výstav v rámci koncepcie LDM. Vyše 20 rokov bola riaditeľkou múzea. Regionálne vlastivedné pracovisko dokázala pretransformovať na celoslovenské špecializované lesnícke a drevárske múzeum. Prispela k výraznému štvornásobnému rozšíreniu zbierkového fondu a ostatných dokumentačných fondov. Z provizórnych priestorov premiestnili múzeum v roku 1997 do zrekonštruovaných dvoch objektov v centre mesta, kde vytvorili dnešnú sídelnú základňu na Nám. SNP vo Zvolene.

Od roku 2006 je Želmíra Šípková na kurátorskom mieste. Stará sa o národopisnú zbierku, zapája sa do tvorby projektov, podieľa sa na výstavách a dlhodobých špecializovaných stálych expozícií lesníctva a drevárstva.

Podieľala sa na koncepcii stálych expozícií – drevárskej „Drevo vždy živé“ a lesníckych „Hlas lesa“, „Les v zrkadle vedy“. Po návrate Lesníckeho a drevárskeho múzea do Zvolena realizovali propagáciu pestovania lesa a spracovania dreva v expozícii „Horkosť a krása dreva“.

 

Foto: Nositeľka ceny Osobnosť roka 2012 v oblasti slovenského múzejníctva Želmíra Šípková (vľavo) v kolektíve tvorcov expozícií LDM vo Zvolene

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština