archiv aktualit rok 2013

Na kolonádovom moste chodci nezmoknú

aparatea_728x90-banner-10-drevmag
aparatea_350x90-anim
aparatea_728x90-banner-10-drevmag
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Dreveny most Orava1Českú republiku, Nemecko, Rakúsko, aj Bratislavu ohrozujú záplavy. Most ponad rieku Oravu v Dolnom Kubíne však dostatočne chráni všetkých, ktorí ním prechádzajú. Vyrobený je z tradičného oravského materiálu – z dreva. Krytý most postavili pred dvadsiatimi rokmi. Výstavba trvala od mája do októbra 1993.

Krytý drevený most spája historické centrum okresného mesta Dolný Kubín so sídliskom Bysterec. Nosná časť je z lepeného dreva. Most je dlhý 100 m a široký 4,7 m. Položený je na 2 pylónoch z lomového kameňa. Celý je pokrytý šindľom. Určený je len pre peších. Drevenú konštrukciu vyrobila a osadila vtedajšia firma Pôdorys s.r.o. Oravský Podzámok. Spotrebovali takmer 2700 m³ dreva. Už v prvých rokoch prevádzky denne po ňom prešlo 8 tisíc ľudí.

Dreveny most Orava2Most je stále obľúbený a je v neustálej permanencii. Tvorí spoľahlivú skratku pre peších zo sídliska do mesta. Nahradil pôvodnú „kolísavú“ lávku zavesenú na lanách. Drevená konštrukcia krytého dreveného mosta je aj po 20 rokoch vo veľmi dobrom stave. Má „predpísanú“ životnosť 200 rokov. 

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Nastavit odběr novinek

Please enable the javascript to submit this form

cs_CZČeština