archiv aktualit rok 2013

Premeny dreva dokladovali maturanti SOŠ drevárskej Zvolen

OHRA_2022_1465X181
OHRA_2022-final_700x180
OHRA_2022_1465X181
Sdílejte článek snadno se svými přáteli.

Premeny dreva 1Lesnícke a drevárske múzeum vo Zvolene pripravuje každoročne výstavu maturitných prác študentov SOŠ drevárskej Zvolen, tohto roku v študijných odboroch Tvorba nábytku a interiéru, Drevárstvo a nábytkárstvo. Na utorkovej vernisáži výstavy Premeny dreva (7. mája 2013) predstavili rodičom, študentom, priateľom a verejnosti svoje tohtoročné maturitné práce. Výstava potrvá do 24. mája 2013.

Bohatú históriu a súčasnosť priblížil riaditeľ SOŠ drevárskej Zvolen Mgr. Jozef Hazlinger. Škola oslávila 90. výročie založenia (pôvodne v Liptovskom Hrádku) a polstoročie pôsobí vo Zvolene. Riaditeľka LDM Mgr. Ľubica Miľanová ocenila 15-ročnú spoluprácu pri organizovaní výstav maturitných prác. So svojimi výsledkami štúdia, uplatnenými vo výrobkoch sa predstavilo viac ako 20 maturantov, prevažne  budúcich dizajnérov. V rámci maturitnej práce vytvorili a na výstave približujú výtvarné riešenie vo forme postru, modelu výrobku, makety interiéru, v ktorom je zakomponovaný navrhovaný nábytkový solitér. Obsah maturitných prác ukazuje návrhy verejného sedenia, postelí, odpočinkových ležadiel, barových stoličiek, po prvý krát predstavujú aj recyklovaný nábytok.  

Premeny dreva 2Pozornosť púta funkčný prototyp skladacej stoličky ANIHILO maturanta Mateja Suju, ktorý získal tohto roku ocenenie Zväzu spracovateľov dreva SR v súťaži Najlepšia maturitná práca. Obdivovaná je aj kuchynská linka budúcnosti podľa návrhu Barbory Strakovej. Víziu budúcnosti odpočinkového priestoru v letiskových halách ukazuje Radka Zvarová. Verejné sedenie inšpirované pavúkom ponúka Mária Tomaníková. Študentov odboru Tvorba nábytku a interiéru pripravovali pedagógovia Mgr. Jiří Dvořáček – vedúci odboru a Ing. Ivana Chovancová.

Maturanti študijného odboru Drevárstvo a nábytkárstvo sa na výstave predstavujú nábytkom z masívneho dreva: komoda Michal Budinský, rustikálny stôl s drevorezbou Michal Ľupták a Jakub Kološta. Konzultantmi boli pedagógovia Ing. Radoslav Barcík  a Mgr. Jozef Červinský.

 

Foto hore: Maturanti SOŠ drevárskej Zvolen na vernisáži výstavy maturitných prác Premeny dreva
Foto dole: Víťazná práca v súťaži Zväzu spracovateľov dreva SR – skladacia stolička ANIHILO, autor Matej Suja

Sdílejte článek snadno se svými přáteli.
cs_CZČeština